Belgie a Lucembursko s květinovým kobercem 

Dejte vědět svým přátelům:

od 11 490 Kč

Popis


Program:

1. den
Odjezd z Brna ve večerních hodinách.

2. den
Celý dnešní den až do večerního odjezdu na ubytování budeme poznávat metropoli BRUSEL (UNESCO). Srdcem města je nejslavnější náměstí Grand Place s úchvatnými cechovními domy a historickou budovou radnice, kde se v tomto termínu rozprostře proslulý KVĚTINOVÝ KOBEREC z 600 000 různobarevných begonií. Největší barvitá událost vzdávající hold květinářskému průmyslu v Bruselu. Dále budeme obdivovat zdejší „Evropskou čtvrť“, čůrajícího chlapečka, úchvatná pitoreskní zákoutí ve čtvrti Marolles, Královský palác a také tzv. Mont des Arts, tedy „Horu umění“ s muzei zásadního významu. Nadto je Brusel rájem pro milovníky nákupů – luxusních butiků a obchodních domů je tu více než dost a nákupy si můžeme užít třeba v Galeriích sv. Huberta. Máme možnost návštěvy nově otevřené expozice o vyhlášeném belgickém pivu v bruselské Burze či nádherného parku Cinquantenaire plného květin a fontán s vojenským, historickým nebo automobilovým muzeem Autoworld.

3. den
Po snídani zavítáme do RONQUIÈRES, kde spatříme unikátní 1423 m dlouhé zdvihací zařízení na lodě. V NIVELLES navštívíme románský opatský kostel s unikátní křížovou chodbou a dvěma protilehlými chóry. Uchvátí nás zříceniny cisterciáckého opatství ze 13. století VILLERS-LA-VILLE. Zamíříme také do města NAMUR - třetího největší města Valonska. Namur je bránou belgických Arden. Po dobu celé své historie sehrával strategicky významnou roli. Odolával obléháním včetně útoků Julia Césara v římské době až po okupaci v období druhé sv. války. Vysoko nad městem stojí vojenský symbol - citadela. Přesto, že kdysi byla obrannou Baštou města, dnes nám její jedinečný přírodní park nabízí fantastický výhled na údolí Meuse. Na závěr dne zavítáme do DINANT. Jde o jedno z nejkrásnějších belgických měst ležící na břehu řeky Mázy. Spatříme mimo jiné pevnost Dinant na skalnatém vrcholu a projdeme se romantickými uličkami. Nezapomeneme také ochutnat dinantské cukrovinky, křehké a karamelizované sušenky vyrobené z cukru, medu a mandlového prášku. Ve večerních hodinách přijedeme na ubytování.

4. den
Na dnešní program přejedeme již do neobjeveného Lucemburska. Po snídani navštívíme městečko CLERVEUX, kde zavítáme mimo jiné do místní katedrály z 15. století s přilehlým opatstvím, spatříme románský kostel a benediktínský klášter. Většina ze jmenovaného byla válkou poničena a koncem 20. století uvedena do původního stavu. Dále uvidíme VIANDEN – jeden z nejkrásnějších hradů v Lucembursku, kterému se přezdívá lucemburský Karlštejn. Jedná se totiž o velmi významnou stavbu s bohatou historií. Neopomene ani na ECHTERNACH, starobylé poutní město ležící nedaleko hranice s Německem. Spatříme baziliku sv. Willibrorda s hrobkou patrona města a zahradu prelátů. Zlatým hřebem dne bude MALÉ LUCEMBURSKÉ ŠVÝCARSKO, jedna z nejkrásnějších oblastí v Lucembursku. Uchvátí nás nádherná příroda plná nezvyklých skalních útvarů, jeskyní, propastí a vodopádů. Před odjezdem na ubytování nás čeká vycházka do skalního města a údolí MULLERTHAL.

5. den
V ranních hodinách si prohlédneme hřbitov amerických vojáků s hrobem generála Pattona. Místním vlakem přejedeme do DIEKIRCHU, kde shlédneme historickou armádní techniku. Poté navštívíme ETTELBRÜCK s památníkem a muzeem generála Pattona. Zbytek dne strávíme v hlavním městě Lucemburska LUCEMBURK. Při prohlídce nemineme katedrálu Notre-Dame (v kryptě sv. Petra spočívají ostatky krále Jana Lucemburského). Budeme si moci prohlédnout i dřevěnou sošku patronky města Panny Marie Utěšitelky. Spatříme square Jan Palach (náměstí Jana Palacha). Proslulé kasematy, které byly součástí lucemburského opevnění a byly tak dokonalé, že se díky nim Lucemburku přezdívalo Gibraltar severu. Zavítáme na promenádu la Corniche s nejhezčí terasou v celé Evropě. Na naší pouti po Lucemburku neopomeneme ani Velkovévodský palác, který stojí na místě středověké radnice. Dnes je oficiálním sídlem lucemburského velkovévody, odehrává se tu mnoho oficiálních státních ceremonií a audiencí. Po večerním odjezdu zpět do ČR se krátce zastavíme v SCHENGENU – malé vinařské obci nedaleko místa, kde se stýkají hranice Německa, Francie a Lucemburska. V Schengenu byla 14. června 1985 podepsána Schengenská smlouva. Slangově se název obce používá i jako označení celého Schengenského prostoru, tedy území těch smluvních států, mezi nimiž byly zrušeny hraniční kontroly.

6. den
Příjezd do Brna v dopoledních hodinách.

Fotogalerie