Nikaragua, Kostarika, Panama - Středoamerická mozaika 

Dejte vědět svým přátelům:

od 74 490 Kč

Popis


Poloha:

KOSTARIKA - perla Střední AmerikyKostarika je v porovnání s jinými státy Střední a Latinské Ameriky někdy opomíjená, avšak každý cestovatel po její návštěvě mluví jen v superlativech. Když ji jednou objevíte, nepřestane vás překvapovat. Má velké přírodní bohatství, které pečlivě chrání v mnoha národních parcích. Tyto byly mnohokrát zachycené v dokumentárních filmech – ale vidět je ve skutečnosti je neporovnatelně silnější zážitek.V Kostarice zažijete milou atmosféru, kde se mísí konzervatizmus převážně katolické země se srdečnými povahami svých obyvatel. A nakonec Kostarika je známá svojí bezpečností - divoké turbulence drogových mafií či hospodářských kolapsů zůstávají za hranicemi této malé země.Kostarika často nese také označení banánová republika. Není to hanlivé označení chudého rozvojového státu, ale jednoduše pojmenování země, která patří k největším vývozcům banánů na světě. Další zajímavostí Kostariky je, že nemá jako jeden z mála států na světě žádnou stálou armádu. Vydejte se do této země, nazývané perla Střední Ameriky a poznávejte její další krásy. Určitě nebudete litovat.

Program:

1. den:
odlet z Prahy do MANAGUY, nocleh.

2. den:
přejezd do GRANADY - navštívíme koloniální perlu střední Ameriky, město, které je nejstarší v celé Střední Americe. Projdeme se po Calle de Calzada zdobené fasádami starých granadských domů, objevíme kouzlo starobylého kláštera Convento de San Francisco, vystoupáme na vyhlídkovou věž kostela La Merced a dojdeme až na nábřeží obřího Nikaragujského jezera. Nabízí se i projížďka kočárem nebo výlet lodičkou do souostroví Las Isletas s pozorováním ptáků a opic. V podvečer, dle aktuálních podmínek, vyjedeme až ke kráteru činné sopky MASAYA.

3. den:
přejezd do kdysi ospalého rybářského městečka SAN JUAN DEL SUR na břehu Pacifiku, které je dnes oblíbeným prázdninovým letoviskem. Leží v bujném údolí řeky, která protéká městem až na pláž tvořenou tmavým pískem, uzavřenou mezi dvěma útesy, s úchvatnými západy slunce. Cestou se zastavíme v půvabném městečku RIVAS se starým koloniálním kostelem.

4. - 5. den:
dopoledne přejedeme hranici do Kostariky, vstříc zdejším proslulým přírodním parkům. První NP RINCÓN DE LA VIEJA nás hned zrána překvapí suchou krajinou savan s vřícími bahenními jezírky a mini vulkány. Jelikož se nacházíme v oblasti činné sopky, není náhodou, že tu můžeme vidět časté lávové proudy. Při našich procházkách se možná setkáme i s národní kostarickou květinou - purpurovou orchidejí. Odpoledne nás čeká přejezd do NP MONTEVERDE.

6. den:
ráno navštívíme oblast prastarého mlžného lesa v NP MONTEVERDE - ráj ornitologů (vzácný výskyt ptáků kvesalů). Zažijeme neopakovatelnou lehkou túru po stezce Sendero el Puente, jejíž část tvoří 100 m visutý most v korunách stromů, dojdeme k vodopádu San Luis. Odpoledne lze navštívit Zahradu orchidejí se 450 druhy vč. těch nejmenších na světě, chráněnou stanici s množstvím hadů a žab nebo Motýlí zahradu s mravenčí kolonií. Pro zájemce tajuplná noční exkurze, při které můžete pozorovat sklípkany, netopýry či tukany.

7. den:
přejezd kolem jezera ARENAL přes městečko TILARÁN do LA FORTUNY přímo pod majestátním vulkánem ARENAL (1 633 m), cestou zastávka na vyhlídce MIRADOR 1968 s vyhlídkovým okruhem na úpatí činné sopky, kde můžeme vidět lávové proudy, ale mezi nimi už kvetou barevné orchideje.

8. den:
tento den přejíždíme po úbočí vulkánu POAS do kostarické centrální oblasti obklopené činnými sopkami. Při cestě navštívíme neuvěřitelně barevný sopečný kráter Bajos del Toro s dechberoucím vodopádem v tropické zahradě. Poté budeme míjet proslulé kávové plantáže oblasti HEREDIA a je tedy nutností absolvovat jednu z tzv. coffee tours, jejíž součástí je i ochutnávka vynikající čokolády. Večer příjezd do SAN JOSÉ uprostřed Centrálního údolí, které je obklopeno ze všech stran horami s aktivními vulkány (3 noci).

9. den:
dopoledne vyrazíme k nejvyšší kostarické sopce, do NP VOLCAN IRAZÚ (3 432 m), na vrcholu se projdeme kolem hlubokého kráteru (občas mezi dunami šedivého popela), za jasných dní můžete vidět až na pobřeží Karibiku i Pacifiku, odpoledne věnujeme prohlídce hl. města SAN JOSÉ, kde navštívíme pěší zónu, tržiště Mercado Central a v centru města uvidíme nejelegantnější budovu ve městě Teatro Nacional. Můžeme navštívit i moderně upravené muzeum předkolumbovského zlata nebo největší sbírku jadeitů na americkém kontinentě.

10. den:
ze San José pojedeme kolem stále činné sopky TURRIALBA (3 340 m) k nejvýznamnějšímu archeologickému monumentu v Kostarice GUAYABO, které bylo obydleno již 1000 let před naším letopočtem. Uprostřed bujné tropické přírody se nacházejí základy prastarých staveb i dodnes funkční podzemní akvadukty. Cestou zpět si prohlédneme původní hlavní město CARTAGO s významným poutním místem - bazilikou Nuestra Seňora de los Angeles, kde byla objevena slavná soška Panny Marie zvaná La Negrita, která se stala svatou patronkou Kostariky.

11. den:
cestou ke karibskému pobřeží budeme projíždět panenským tropickým pralesem v NP BRAULIO CARRILLO až do maličkého říčního přístavu LA PAVONY, kde nás čeká plavba motorovým člunem po řece Suerte mezi mangrovovými porosty NP TORTUGUERO až do stejnojmenné vesničky izolovaného přírodního parku proslulého jako hnízdiště karety obrovské. Park je domovem krokodýlů, ary zelené, 160 druhů savců nebo také kapustňáka. Prozkoumáme místní pláž a vesnici, která připomíná bujnou tropickou zahradu, budeme obdivovat vysoké palmy sklánějící se nad dřevěnými domky a ochutnáme tradiční karibskou kuchyni s čerstvými rybami.

12. - 13. den:
dopoledne plavba po hlavním vodním kanálu s pozorováním vodní fauny a vegetace divokého mokřadu do MOINU a poté přejezd autobusem po pobřeží Karibiku do oblasti PUERTO VIEJO zahalené tajemnem afro-karibských osadníků se zastávkou a odpočinkem na úžasných místních plážích. Následující den nás čeká procházka přímořskou rezervací NP CAHUITA po stezce lemující pobřeží, kde se můžeme setkat s lenochody, nosály či jasně modrými obřími motýly morfo, a zároveň se vykoupeme na některé z bílých pláží.

14. - 16. den:
přejezd do Panamy, náš kostarický bus končí v přístavu ALMIRANTE, potom přesedneme na vodní taxi, které nás dopraví na nejkrásnější ostrovy Panamy BOCAS DEL TORO. Ubytujeme se přímo v centru všech možností ve stejnojmenném přístavu na hlavním ostrově COLON (3 noci). Následujících pár dnů je určeno k lenošení na plážích, šnorchlování mezi barevnými rybkami a užívání si Karibiku s piňa coladou podávanou v ananasu. Kdo bude chtít, může se vydat na prozkoumání vesniček původního kmene Ngobe-Buglé, na sousedních ostrovech.

17. den:
dopoledne přejdeme na místní maličké letiště, odkud přeletíme do PANAMA CITY a ubytujeme se v centru města. Prohlídku hlavního města PANAMA CITY - kosmopolitní křižovatky národů na březích Pacifiku zahájíme fotoprocházkou po nábřežní promenádě s velkolepým panoramatem města.

18. - 19.den:
ráno nás čeká projížďka městem a návštěva proslulého zázraku techniky - PANAMSKÉHO PRŮPLAVU, který spojuje Atlantický a Tichý oceán. Tichomořskou plavební komoru uvidíme z vyhlídky MIRAFLORES. Na závěr transfer na letiště a návrat zpět do ČR.

Fotogalerie