Laos, Kambodža - ve stínu Buddhů a Mekongu s polopenzí 

Dejte vědět svým přátelům:

od 75 990 Kč

Popis


Poloha:

KAMBODŽAKambodža je bájná země, která i na zkušené cestovatele působí, jakoby nebyla z tohoto světa. Možná je to tím, že si prožila víc životů. Byla významnou říší dávnověku, která se vynořila ze zapomenutí a stínů pralesa až v 19. století. Ale také se zde odehráli boje jedné z nejkrvavějších diktatur, jakou si vůbec lze představit. Dnes je Kambodža, v doslovném překladu „země Khmérů“, velmi přátelská země, která vítá turisty s otevřenou náručí a nabízí jim krásy své přírody, kultury a bohaté historie.Kambodža je exotická destinace, zároveň je ale dostatečně bezpečná.Klidně sem mohou zamířit i rodiny s dětmi. Stále je to ale země, která se vzpamatovává ze své bolestné minulosti a na cestě z chudoby potřebuje pomoc vnějšího světa. Můžete zde vidět práci mnoha humanitárních organizací. I když možná zapomenete na všechna úskalí zdejšího života, do reality vás vrátí četná upozornění na zaminovaná území či statistiky o počtu dětí nakažených virem HIV. V Kambodži rozhodně máte možnost zažít autentickou atmosféru rozvíjející se země. Národním symbolem a pýchou je soustava chrámů Ankgor Watt. Nakonec Kambodža je v současnosti jediná země na světě, která má na vlajce archeologickou památku. Byla by ale škoda nepoznat i jiné krásy této země. Majestátnou řeku Mekong, domorodé menšiny žijící v pralesech, ospalé městečka, které pamatují časy francouzského kolonializmu. Můžete také zažít vyjížďku na slonech a vidět vzácné druhy zvířat jako je krokodýl siamský nebo sladkovodní delfín irrawadský. Určitě tedy využijte všechny možnosti a poznejte z této země co nejvíc.

Program:

1. den:
odlet z Prahy do Laosu.

2. den:
2. - 3. den: přílet do LUANG PRABANGU, vznešeného mystického města v údolí lemovaném horami, na břehu magické řeky Mekong. Navštívíme staré město ležící na kopci PHOUSI, jemuž dominuje buddhistická stúpa, kterou je vidět na kilometry daleko. V centru starého města si prohlédneme někdejší KRÁLOVSKÝ PALÁC, který dnes slouží jako Královské palácové muzeum s exponáty z dob zaniklé monarchie. Na západ od paláce stojí klášter VAT MAI, jeden z nejfotografovanějších v Luang Prabangu, který znázorňuje Buddhovu předposlední reinkarnaci. Přestože jsou na Luang Prabangu nejúchvatnější všudypřítomné chrámy, velikým zážitkem je i večerní procházka po SISAVANGVONG ROAD s všudypřítomnými francouzskými kavárničkami, restauracemi, obchody s tradičním zbožím a s obrovským nočním marketem, kde můžete poprvé ochutnat pravé laoské polévky či skvělý papájový salát.

4. den:
dnes se vydáme pomalou lodí proti proudu Mekongu k Buddhovým jeskyním PAK OU, kterou leží ve velice působivé scenérii na soutoku řek Mekong a Nam Ou. V protější vesničce BAN XANG HAI se již delší dobu vyrábí místní „whisky“, což je spíše destilát z rýže lao lao, ale této vesnici se neřekne jinak než „whisky village“. Navíc tu můžete nakoupit i výrobky z pravého hedvábí za velice příznivé ceny. Skvělým zážitkem bude také zastávka ve sloní farmě, kde můžete slony sami nakrmit a nebo se na nich projet. Nebude náhodou, když se po chvíli ocitneme na sloním hřbetu přímo v Mekongu. Večer zakončíme v nejstarším a nekouzelnějším z buddhistických klášterů v Laosu - VAT XIENG THONG, který přežil i řádění čínských drancovníků v 19. st. Zdejší socha ležícího Buddhy je jednou z nejvýznamnějších v Laosu.

5. den:
ráno odjezd do VANG VIENGU, pohádkového tropického ráje obklopeného krasovými kuželovými horami, tzv. mogoty. Samotné město Vang Vieng je obrovským kontrastem k jeho přímému okolí. Uvnitř ve městě naleznete jakékoliv druhy zábavy, mimo město se pokocháte přírodními krásami, akčnější povahy si mohou užívat různorodé adrenalinové sporty. Projdeme se společně městem a budeme si užívat všudypřítomnou volnomyšlenkářskou atmosféru v doprovodu buvolů procházejících se podél krásné řeky Nam Song, ve které se vykoupeme. Navštívíme některý z místních chrámů, popřípadě si užijeme plavbu na tuších, co je přední atrakce Vang Viengu.

6. den:
dopoledne se vydáme na projížďku na kole mezi mogoty a třtinová pole. Po chvíli dorazíme k vodopádu KAENG YUI, který se ukrývá v lese mezi kopci a bambusovým porostem chránícím Vang Vieng. Nejenže se můžete pokochat dvojitým vodopádem, ale zároveň si odpočinout v oáze tropů, pozorovat pestrobarevné květiny a motýli. Vrátíme kola a vydáme se na skútrech či minivan na cestu stoupání na vyhlídku NAM XAY, která je opravdovým skrytým klenotem Vang Viengu. Z jejího vrcholu budete mít rýžová pole a kokosové palmy jako na dlani. Na zpáteční cestě se schladíme v jedné z množství modrých lagun, které se v okolí nachází.

7. den:
ráno odjezd do pozoruhodně hezkého hlavního laoského města VIENTIANE, kde si prohlédneme koloniální PREZIDENTSKÝ PALÁC, vítězný oblouk PATOUXAI s reliéfy hinduistických božstev a chrám VAT SISAKET s kouzelnými nástěnnými malbami. Večer si užijeme malebný západ slunce nad Mekongem s výhledem do Thajska.

8. den:
dopoledne odlet do Kambodži do PHNOM PENH. Odsud přejezd do SAMBOR PREI KUK, nocleh.

9. den:
prohlídka předangkorského chrámového komplexu SAMBOR PREI KUK, podle kterého je nazvané jedno z období khmerského království. Přejezd k jezeru TONLE SAP, ve kterém žije více než 200 druhů ryb. Vydáme se na pozoruhodnou plavbu do plovoucí vesničky, kde se běžně chovají pod plovoucími domky krokodýli. Odjezd do SIEM REAP.

10. - 11. den:
jen pár kilometrů od Siem Reapu leží rozlehlý soubor starobylých památek, chrámy ANGKORU. Prohlédneme si chrám ANGKOR WAT, nejproslulejší ukázku khmérské architektury, který každý pozná již z velké dálky, ale i starobylé město ANGKOR THOM s mohutnými kamennými tvářemi. Dobrodružnou cestou džunglí se dostaneme až k chrámu TA PROHM schovaném mezi obřími tropickými stromy. V případě dostatku času si můžeme prohlédnout i další chrámy komplexu. Návrat do Siem Reapu, kde si projdeme centrum, kterému dominuje Královská zahrada a množství pěkných svatyní, večer ochutnáme kambodžskou kuchyni.

12. den:
dopoledne odlet do SIHANOUKVILLE na pobřeží Thajského zálivu, kam míří většina turistů, pokud si chtějí v Kambodže na chvilku odpočinout a užít si nedotčenou přírodu. My tu ale nekončíme. Pokračujeme krátkou plavbou na ostrov KOH RONG, kterému se přezdívá kambodžské „Koh Samui“. Ostrov je pokrytý hustou džunglí a nabízí krásné pláže a příjemné šnorchlování. Po zbytek dne relax na pláži.

13. den:
dnes nás čeká jednodenní lodní výlet po nejlepších plážích v okolí ostrova KOH RONG se zastávkou v malé rybářské vesničce, kde se setkáte s milými khmerskými obyvateli. Navštívíme opuštěnou LONELY BEACH lemovanou kokosovými palmami, kde si na chviličku užijeme klid na bílé písčité pláži.

14. - 16. den:
volno na pláži, procházky po okolí, možnost zapůjčení kajaku či účasti na masáži. Odpoledne odlet zpět domů.

17. den:
přílet do Prahy.

Fotogalerie