Pohodový týden - Andorra - srdce Pyrenejí - letadlo - exclusive ****

Dejte vědět svým přátelům:

od 34 490 Kč

Popis


Poloha:

AndorraKnížectví Andorra svou rozlohou 468 km2 patří mezi 7 nejmenších států v Evropě a žije zde 78 tis. obyvatel. Od severu k jihu měří 25 km, od západu k východu 29 km. Několik vysokohorských kotlin a údolí ležící převážně ve výšce 800 až 1000 mnm je obklopeno vrcholy Pyrenejí, dosahujícími až 3000 m. Převážně hornatý stát mezi Francií a Španělskem má více než tisíciletou historii. Na vrcholcích Pyrenejích leží víc než 8 měsíců v roce sníh a proto je Andorra více známá svými výbornými lyžařskými podmínkami než turistikou v letních měsících. Přesto přitahuje stále více i v létě, zejména svou nedotčenou přírodou se spoustou nádherných ledovcových jezer, vysokými skalními štíty, vodopády a zapomenutými údolími, kde se pasou koně i dobytek. Nejvyšší horou je Pic de Coma Pedrosa s 2.946 m. V širokých údolích jsou roztroušena malebná městečka a osady s románskými kostelíky z 9. až 12.století a typickou, pyrenejskou architekturou s typickými kamennými domy.Klima je dáno horskou polohou. Zima je obvykle bohatá na sněhové srážky, průměrná teplota v lednu dosahuje pouhé 3ºC, v létě jsou příjemné teploty okolo 18 až 22ºC. Ve vyšších polohách hor může dojít i k rychlé změně počasí. Nejdeštivějším měsícem je květen.Rozvoji turistického ruchu napomáhá i tzv.nákupní turistika, kdy se díky bezcelní zóně zvýšil každoroční příliv návštěvníků na téměř 10 milionů a soustřeďuje se na hlavní město Andorra la Vella, kde je 8 velkých nákupních středisek a nespočet obchodů.Doby, kdy se ekonomika opírala hlavně o vysokohorské zemědělství, je už dávno pryč. Nejvyšší příjmy pocházejí z turistického ruchu a obchodu. Stále je významné i pastevectví, zejména chov ovcí, krav a koní, v nižších polohách i mul, které se využívají jako dopravní prostředek do odlehlých míst, kam vedou jen horské stezky. Pouze 3% půdy se dají obdělávat. Většinou v blízkosti větších řek se pěstuje žito, zelenina a tabák. Pro výrobu elektřiny se staví na horských tocích malé i větší elektrárny, které dostatečně zásobují elektřinou celé knížectví. Andorra v podstatě nemá žádný průmysl. Zásoby železné rudy a stříbra jsou již vyčerpány, existují pouze malé i větší dílny, kde se vyrábí suvenýry, drobné kožené zboží, řezbářství a kamenictví má dlouhou tradici. Těžba dřeva v lesích se využívá k výrobě nábytku. V hlavním městě je i továrna na zpracování tabáku a malé potravinářské závody. Úředním jazykem je katalánština, běžně se domluví i španělsky a francouzsky. Oficiální měnou je od roku 2002 euro, i když Andorra není členem EU.


Ubytování:

Ubytování: - ubytování ve ****horském hotelu ve 2lůžkových pokojích s polopenzí (snídaně i večeře formou bufetu), vlastní koupelnou, WC, fénem, sat. TV, trezorem a balkónem. Volný vstup do bazénu, jacuzzi a fitness centra. Večer živá muzika.

Program:

1. den:
odlet z Prahy do Barcelony, pokračování pronajatou dopravou na ubytování do hotelu.

2. den:
celodenní turistika charakteristickým a zároveň nejznámějším andorrským údolím VALL D‘INCLES k největším jezerům JUCLAR s bohatou flórou. Cestou působivé vodopády, vyhlídky na okolní horské hřebeny.

3. den:
celodenní turistika - výstup na magickou horu PIC DE CASAMANYA (2 740 m) je povinností každého turisty, který přijede do Andorry. Fantastické výhledy nejen z vrcholu, ale i během výstupu. Možnost nenáročné okružní túry.

4. den:
odpočinkový den, výlet do hlavního města ANDORRA LA VELLA. Prohlídka historického středu (úzké uličky s nízkými kamennými domy, středověké kostely Sant Esteve a Sant Andreu, sídlo parlamentu z 16. stol.), možnost výhodných nákupů, případně návštěvy světově proslulých termálních lázní Caldea. Při zpáteční cestě zastávka u poutního místa, kaple patronky Andorry, zázračné Madony z Meritxellu.

5. den:
celodenní turistika, fascinující okružní cesta okolo ledovcových jezer v údolí PESSONS do impozantní kotliny orámované horami dosahujícími výšky okolo 2 800 m. Možnost prodloužení trasy s výstupem na COLLADA DELA PESSONS (2 792 m).

6. den:
celodenní okružní turistika v přírodním parku COMAPEDROSA okolo polozapomenutých farem, v obou směrech nádherné vyhlídky na nejvyšší pohoří Andorry COMA PEDROSA.

7. den:
okružní turistika mezi vrcholky hor a jezery TRISTAINA. Uzavřená kotlina s bohatou faunou i flórou a s výhledem na nejvyšší vrchol PIC DE TRISTAINA (2 882 m).

8. den:
snídaně (v případě brzkého odletu formou balíčku), pronajatou dopravou přímo na letiště do Barcelony, odtud letecky do Prahy.

Fotogalerie