Pohodový týden - Andorra - srdce Pyrenejí - bus - exclusive ****

Dejte vědět svým přátelům:

od 23 990 Kč

Popis


Poloha:

AndorraKnížectví Andorra svou rozlohou 468 km2 patří mezi 7 nejmenších států v Evropě a žije zde 78 tis. obyvatel. Od severu k jihu měří 25 km, od západu k východu 29 km. Několik vysokohorských kotlin a údolí ležící převážně ve výšce 800 až 1000 mnm je obklopeno vrcholy Pyrenejí, dosahujícími až 3000 m. Převážně hornatý stát mezi Francií a Španělskem má více než tisíciletou historii. Na vrcholcích Pyrenejích leží víc než 8 měsíců v roce sníh a proto je Andorra více známá svými výbornými lyžařskými podmínkami než turistikou v letních měsících. Přesto přitahuje stále více i v létě, zejména svou nedotčenou přírodou se spoustou nádherných ledovcových jezer, vysokými skalními štíty, vodopády a zapomenutými údolími, kde se pasou koně i dobytek. Nejvyšší horou je Pic de Coma Pedrosa s 2.946 m. V širokých údolích jsou roztroušena malebná městečka a osady s románskými kostelíky z 9. až 12.století a typickou, pyrenejskou architekturou s typickými kamennými domy.Klima je dáno horskou polohou. Zima je obvykle bohatá na sněhové srážky, průměrná teplota v lednu dosahuje pouhé 3ºC, v létě jsou příjemné teploty okolo 18 až 22ºC. Ve vyšších polohách hor může dojít i k rychlé změně počasí. Nejdeštivějším měsícem je květen.Rozvoji turistického ruchu napomáhá i tzv.nákupní turistika, kdy se díky bezcelní zóně zvýšil každoroční příliv návštěvníků na téměř 10 milionů a soustřeďuje se na hlavní město Andorra la Vella, kde je 8 velkých nákupních středisek a nespočet obchodů.Doby, kdy se ekonomika opírala hlavně o vysokohorské zemědělství, je už dávno pryč. Nejvyšší příjmy pocházejí z turistického ruchu a obchodu. Stále je významné i pastevectví, zejména chov ovcí, krav a koní, v nižších polohách i mul, které se využívají jako dopravní prostředek do odlehlých míst, kam vedou jen horské stezky. Pouze 3% půdy se dají obdělávat. Většinou v blízkosti větších řek se pěstuje žito, zelenina a tabák. Pro výrobu elektřiny se staví na horských tocích malé i větší elektrárny, které dostatečně zásobují elektřinou celé knížectví. Andorra v podstatě nemá žádný průmysl. Zásoby železné rudy a stříbra jsou již vyčerpány, existují pouze malé i větší dílny, kde se vyrábí suvenýry, drobné kožené zboží, řezbářství a kamenictví má dlouhou tradici. Těžba dřeva v lesích se využívá k výrobě nábytku. V hlavním městě je i továrna na zpracování tabáku a malé potravinářské závody. Úředním jazykem je katalánština, běžně se domluví i španělsky a francouzsky. Oficiální měnou je od roku 2002 euro, i když Andorra není členem EU.


Ubytování:

Ubytování: - ubytování ve **** horském hotelu ve 2lůžkových pokojích s bohatou polopenzí, vlastní koupelnou, WC, fénem, sat. TV, trezorem a balkónem. Volný vstup do bazénu, jacuzzi a fitness centra. Večer živá muzika.

Program:

1. den:
odjezd z ČR v dopoledních hodinách.

2. den:
příjezd do ANDORRY, ubytování v hotelu, seznámení s okolím.

3. den:
celodenní turistika charakteristickým a zároveň nejznámějším andorrským údolím VALL D‘INCLES k největšímu jezeru ESTANY PRIMER DE JUCLAR s bohatou flórou. Cestou několik menších vodopádů, možnost koupání v jezerech, vyhlídky na okolní horské hřebeny (2,5 z 5, 5 hod., ↑↓550 m). Možnost prodloužení túry do sedla COLLADA DE JUCLAR na hranice s Francií (2,5 z 5, 6,5 hod., ↑↓700 m).

4. den:
celodenní turistika - výstup na magickou horu PIC DE CASAMANYA (2 740 m) je povinností každého turisty, který přijede do Andorry. Fantastické výhledy nejen z vrcholu, ale i během výstupu, stejná cesta tam i zpět (2,5 z 5, 4,5 hod., ↑↓800 m). Těžší varianta: okružní trasa přes oba vrcholy PIC DE CASAMANYA, jedná se o technicky náročný výstup s úseky jištěnými řetězy (3 z 5, 5 hod., ↑↓800 m). Možnost nenáročné okružní túry ze sedla COLL D´ORDINO. V případě dostatku času odpoledne zastávka na vysutou vyhlídku MIRADOR ROC DEL QUER.

5. den:
odpočinkový den, výlet do hlavního města ANDORRA LA VELLA. Prohlídka historického středu (úzké uličky s nízkými kamennými domy, středověké kostely Sant Esteve a Sant Andreu, sídlo parlamentu z 16. stol.), možnost výhodných nákupů, případně individuálně návštěva světově proslulých termálních lázní Caldea. Při zpáteční cestě zastávka u poutního místa, baziliky patronky Andorry, zázračné Madony z Meritxellu, kde vedle ruin původního chrámu stojí nadčasová stavba od světoznámého architekta Ricarda Bofilla.

6. den:
celodenní turistika, fascinující okružní cesta okolo ledovcových jezer v údolí PESSONS do impozantní kotliny orámované horami dosahujícími výšky okolo 2 800 m (2 z 5, 4,5 hod., ↑↓400 m). Možnost prodloužení trasy s výstupem na PIC DE PESSONS (2 864 m) (2,5 z 5, 6,5 hod., ↑↓750 m).

7. den:
celodenní okružní turistika v přírodním parku COMAPEDROSA okolo polozapomenutých farem, v obou směrech nádherné vyhlídky na nejvyšší pohoří Andorry COMA PEDROSA (2 z 5, 4,5 hod., ↑↓650 m).

8. den:
výjezd lanovkou na vyhlídku MIRADOR SOLAR DE TRISTAINA. Poté technicky náročnější okružní turistika mezi vrcholky hor a jezery oblasti TRISTAINA, cesta částečně vede po kamenných polích a plotnách (3 z 5, 4 hod., ↑↓500 m). Uzavřená kotlina s bohatou faunou i flórou a s výhledem na nejvyšší vrchol PIC DE TRISTAINA (2 882 m). Jednodušší varianta: procházka a relaxace u tří místních jezer (1,5 z 5, 3 hod., ↑↓200 m).

9. den:
po snídani odjezd z hotelu do ČR.

10. den:
návrat do ČR v dopoledních hodinách.

Fotogalerie