Putování Thajskem a Laosem trochu jinak

Václav Kirchner 14. 9. 2023
Laos Thajsko zážitky tipy na dovolenou článek video podcast

Vydejte se s námi v dnešním podcastu na putování Thajskem trochu jinak a přidejte si ke své cestě návštěvu Laosu.

Do Thajska odcestovalo za posledních desetiletí několik stovek Čechů. Samostatně, nebo s cestovními kancelářemi. Mnoho z nich se do Thajska pravidelně vrací. Zdálo by se, že už všichni všude byli a že už není co objevovat. Opak je ale pravdou. Thajsko je velmi dynamicky se rozvíjející země, která ale lpí na mnoha věcech natolik tradičních, že se nemění celá staletí. Napětí mezi těmito dvěma protiklady vytváří velmi zajímavou současnost, která určitě stojí za vidění a prožití.

Marco Polo Int. byla úplně první cestovní kanceláří, která cesty do Thajska pořádala a s více než 30letou zkušeností je pro klienty cestovní kancelář zárukou, že ví co a proč nabízí, co a proč zahrnují do svých itinerářů. S cestovní kanceláří Marco Polo můžete objevovat i nová místa, nebo nahlížet na ta tradiční netradičním způsobem.

Začnete odebírat náš podcast na vašich oblíbených platformách
Apple Podcasts / Google Podcast/ Spotify/ Podcasty.cz
Celý díl si můžete pustit na youtube.

Laos a Luang Prabang

První část putování za dobrodružstvím začínáme v městečku Luang Prabang v Laosu. Jsme ubytovaní v příjemném 4* hotelu 3 Nagas

Budíček před svítáním. Za svítání vychází mniši z klášterů a začínají procházet ulicemi města. Je to zvláštní čas a neopakovatelná atmosféra, kdy tiší mniši prochází tichými ulicemi probouzejícího se města. Stojí za to si přivstat.

Po ranní procházce se vrátíme do hotelu na snídani a připravíme se na další aktivní den. 

Prohlídka města Luang Prabang na kolech

Pro ty, kteří se obávají, že by den na kolech nezvládli, jsou k dispozici elektrokola. Prohlídku města začneme v bývalém královském paláci (dnes je to Národní muzeum) a seznámíme se s laoskou historií. Budeme pokračovat uličkami města k proslulému chrámu Wat Mai a postupně si prohlédneme některé další chrámy. Projedeme se podél řeky Nam Khan až k nejuctívanějšímu chrámu Luang Prabangu, k chrámu Wat Xieng Tong.

Odměnou za námahu nám bude oběd v Tamarindu – jedné z nejlepších místních restaurací.

Po obědě vyrazíme na trh Phosy Market a navštívíme neziskovou organizaci Ock Pop Tock, která se snaží zachovat tradiční umění starých laoských tkalců.

Dlouhý den zakončíme projížďkou po řece Mekong a v podvečer se vrátíme do hotelu.

Zažijte život farmáře a vykoupejte se pod vodopádem Kuan Si

Po snídani odjedeme kousek za Luang Prabang na farmu Living Land Community Farm – krásné místo, které se snaží obnovit organické zemědělství v souladu s místní přírodou.

Užijte si procházku s průvodcem po ekologické zeleninové farmě a naučte se nejrůznější řemesla, od výroby doškových střech a košíkářství až po výrobu nudlí a získávání šťávy z cukrové třtiny. Vyzkoušíme si na chviličku život farmáře – spíš se zasmějeme své neschopnosti přežít.

Po farmaření přejedeme k vodopádu Kuan Si. Kromě krásné přírody je také možné se koupat v tyrkysových bazénech pod nimi (oblékejte se prosím skromně.) Pro odvážné se můžete vydat na vrchol vodopádů po strmé stezce, kde na vás čekají úžasné výhledy.

Chiang Mai v Thajsku

Z Laosu se letecky přesuneme do města Chiang Mai v Thajsku. Budeme bydlet v hotelu Bodhi Serene Chian Mai.

Hned po ubytování se vydáme na prohlídku města. Vrcholem prohlídky města bude impozantní chrám Wat Doi Suthep, kam dorazíme při západu slunce, kdy je chrám nejkrásnější. Večer se vydáme do města, plného nočního života a na noční trh.

Do hor mezi Kareny

Na následující dva dny se vzdáme pohodlí a vyrazíme do hor mezi tradiční kmen KARENŮ. Brzy ráno po snídani si nás u hotelu vyzvedne pick-up a na jeho korbě se vydáme do hor

Po příjezdu do vesnice se seznámíme s tím, jak taková tradiční vesnice funguje i v dnešní moderní době. Moderní svět proniká do vesnic stále patrněji a mění život k nepoznání. Přesto stále ještě stojí za to se do vesnic vydat a dotknout se alespoň stínu toho, co tu zažívali dřívější cestovatelé. Kmen je hodně závislý na tom, co si sám vyprodukuje – od zeleniny, rýže a dalších plodin, až po chovná zvířata na maso. V rámci vesnice funguje i obchod, včetně „rychlého občerstvení“

Pak se vydáme na túru do džungle – její délka lze ovlivnit a jsou k dispozici různě dlouhé trasy. Určitě doporučuji alespoň 2-3 hodinovou trasu.

Dáme si oběd u vodopádu (piknik) – když bude vhodné počasí, budeme i trochu grilovat. Pozdě odpoledne se vrátíme do vesnice. Tady budeme i nocovat.

Večer průvodce připraví tradiční sezónní jídlo, často včetně čerstvě vypěstovaných surovin. Užijte si jídlo a klid života daleko od shonu města. Čas jídla spojuje všechny kolem ohně, zejména v chladných zimních měsících

Nocleh v ubytování v rodině Karen nabízí venkovní sprchy a ekologické bambusové/dřevěné chatrče. Usínejte za zvuků džungle.

Vykoupejte si svého slona

Probuzení v džungli je většinou velmi brzké – nejen, že domácí se vydávají za svou každodenní prací, ale z venku je slyšet kohouty a ptáky všeho druhu. Prostě budíček na vsi. Tradiční domácí snídaně je posilněním pro další procházku v džungli. 

Součástí cesty je návštěva záchranné stanice pro slony. Zůstaneme v něm několik hodina a budeme se aktivně zapojovat do života tábora. Budeme krmit, učit se slonům velet a možná se se slony i projdeme džinglí.

Po procházce není nic lepšího, než se zchladit v řece a vykoupat i svého slona. Řeka Mae Wang vám k tomu poskytne skvělé podmínky.

Poobědváme u řeky. Po obědě se vydáme po proudu řeky na bambusových vorech.

Na konci raftu budeme mít možnost se převléct do suchého a čistého oblečení a vydáme se nazpět do civilizace, do Chaing Mai.

Lanpang – „Malý Bhután“

Po snídani se vydáme na jih, směrem do Lampangu. Čekají nás cca 3 hodiny jízdy krásnou hornatou krajinou do města Lampang, který je často nazýván „Malým Bhutánem“.

Lampang je malé tradiční severothajské město a v některých částech je jako návrat v čase. Je běžné vidět místní obyvatele cestovat koňskými povozy. Lampang má poměrně dlouhou historii, která sahá až do 7. století, kdy královna Chammathewi, první vládkyně oblasti Lamphun, založila město, aby po její smrti dala svému synovi místo, kde by vládl.

Po příjezdu do města se ubytujeme v hotelu Lampang River Lodge 4* a půjdeme do centra na oběd, abychom si užili pozorování místního života. Projdeme se po Talad Gao Road s jejími zajímavými budovami a trochu si odpočineme v některé kavárně, abychom se připravili na odpolední výstup k chrámu Wat Chaloem Phra Kiat.

Výstup trvá cca 1 hodinu a je dost náročný především kvůli velkému horku, které v Lampangu prakticky nikdy nepolevuje. Výstup ale stojí za to a vaše úsilí bude odměněno nádherným výhledem.

Královské město Sukhothai – památka UNESCO

Po snídani se vydáme ještě více na jih. 3-4 hodiny jízdy nás dovedou do jednoho z nejkrásnějších historických měst Thajska – ke slavné památce UNESCO – ke královskému městu Sukhothai.

Tady vznikla thajská abeceda, první zákony země a tady vznikly základy tradičního thajského umění. Královským městem byla Sukhothai více než 100 let. Roku 1367 se ale hlavní sídlo království přesunulo do Ayuthayi.

Po příjezdu se ubytujeme v hotelu The Legendha Sukhothai 4*+ a trochu si odpočineme.

Druhý den se vydáme k objevování nádherné památky UNESCO – historický park obsahuje téměř 200 staveb, některé jsou téměř zničené, jiné zachované a další rekonstruované. Po areálu se budeme pohybovat na kolech – navštívíme Wat Sri Sawai, Wat Sra Sri, Wat Trapang Ngoen a Wat Mahathat. Dalším vrcholem je Wat Sri Chum, kde v sedě leží obrovský Buddha.

Den na kole bude pokračovat i odpoledne, kdy vyrazíme do krajiny v okolí historického parku. Budeme projíždět rustikálními vesnicemi, rýžovými políčky a budeme ochutnávat místní pochoutky při zastávkách v různých restauracích.

Pobyt u moře pro vstřebání zážitků z posledních dní

V poslední části zájezdu Vás čekají 3 dny u moře. Dost na to, abyste si trochu odpočinuli a málo na to, abyste se začali nudit.

Podcast byl připraven ve spolupráci s CK Marco Polo int.