Mýtus nebo realita? Velikonoční příběh pod lupou (1/2)

Václav Kirchner 27. 3. 2025
Izrael historie podcast

Jaký je skutečný příběh Velikonoc? Vydáme se do Jeruzaléma Ježíšovy doby, podíváme se na historické důkazy o jeho existenci, projdeme křížovou cestu a zkusíme oddělit fakta od víry. Podcast pro všechny, kteří chtějí Velikonoce vnímat v širším kontextu – historickém, duchovním i cestovatelském.

Začněte odebírat náš podcast na vašich oblíbených platformách
Apple Podcasts / Google Podcast/ Spotify/ Podcasty.cz
Celý díl si můžete pustit na youtube.

Podívejte se na druhý díl Mýtus nebo realita? Existuje jen jedna křížová cesta? (2/2)

Historické důkazy o Ježíši mimo Bibli

Když se ptáme, zda Ježíš skutečně žil, jedním z klíčových bodů jsou historické prameny mimo samotnou Bibli. A právě takové prameny existují — napsali je římsko-židovští historikové, kteří sami nebyli křesťany. Nepsali z víry, ale z pozorování nebo podle dobových záznamů. A přesto se o Ježíši zmiňují.

Josefus Flavius, židovský historik 1. století, který sloužil římské moci, ve svém díle Starožitnosti píše:
 
„Toho času žil jeden moudrý muž, který se jmenoval Ježíš. Jeho chování bylo dobré a byl znám jako ctnostný. A mnozí z Židů a z ostatních národů se stali jeho učedníky. Pilát ho odsoudil k smrti na kříži. Ti však, kteří se stali jeho učedníky, neopustili jeho učednictví. Vyprávěli, že se jim zjevil tři dny po svém ukřižování a že byl živ. Snad to byl proto Mesiáš, o němž proroci vyprávěli podivuhodné věci.“

Tento úryvek je mezi historiky známý jako Testimonium Flavianum. Ačkoliv část citace může být pozdější křesťanskou úpravou, většina badatelů se shoduje, že Josefus skutečně o Ježíši psal a považoval ho za historickou postavu, popravenou Pilátem.

Další důležitý zdroj představuje Tacitus, významný římský historik. V Letopisech píše o pronásledování křesťanů za císaře Nera a zmiňuje původ této nové víry:

„Skrze lidskou pomoc, skrze dárky císaře, skrze oběti na uspokojení bohů se nedala vyvrátit špatná zvěst o tom, že požár byl založen z rozkazu. Proto Nero, aby všemu udělal konec a utišil řeči, obžaloval jiné z tohoto zločinu, a trestal je nejkrutějšími mukami – ty, kteří byli kvůli svým zločinům lidem nenáviděni a byli nazýváni christiani. Původce toho jména, Kristus, byl za vlády Tiberiovy popraven prokurátorem Pilátem z Pontia. Ač na okamžik potlačena, pověra ta vybuchla s novou silou, nejen v Judsku, odkud pochází, ale i v Římě, kde se sbírá z celého světa zlo a ohavnost.“

Tacitus zde potvrzuje nejen Ježíšovu popravu za vlády císaře Tiberia, ale i jméno římského úředníka — Piláta Pontského — a šíření křesťanství jako fenomén, který už tehdy zasahoval i samotný Řím.

Svitky od Mrtvého moře (Kumránské svitky)
Jedno z největších archeologických objevů 20. století – starověké rukopisy nalezené v jeskyních u Mrtvého moře. Dochovaly se části biblických i mimo­biblických textů staré více než 2 000 let. Originály můžete vidět v jeruzalémském muzeu.

Podívejte se, jak vypadal Jeruzalém v minulosti
Jeruzalém v období Prvního Chrámu
Porovnávací mapa Jeruzaléma s vyznačením hradeb a zdí jednotlivých období 
Nádherná mapa starověkého Jeruzaléma
Mapa z Madaby