Jak vybrat správné safari, když se na něj chystáte poprvé

Václav Kirchner 28. 7. 2023
Keňa Tanzanie zážitky tipy na dovolenou příroda video podcast

Plánujete vyrazit na vaše první safari a nevíte, kde začít? Vyzpovídal jsem Jana Papeže, majitele CK Marco Polo, která se specializuje na safari již více než 30 let.

Na první pohled to vypadá jako jednoduchá věc – prostě dovolená na safari, v čem je problém? Problém asi ne, ale spoustu specifických věcí, které jsou s cestou na safari spojené, že se rozhodně vyplatí je vzít na vědomí, promyslet je a teprve potom udělat rozhodnutí kam se vydat, kdy se tam vydat, s kým se tam vydat apod. S cestou na safari je spojeno mnoho mýtů a falešných informací a mnohdy jsou tak zásadní, že mohou ovlivnit vaše rozhodování špatným směrem – zvlášť když se na safari vydáváte poprvé.

Poslechněte si naše povídání na našem „Podcastu o cestování“

Začnete odebírat náš podcast na vašich oblíbených platformách

Apple Podcasts
Google Podcast
Spotify
Podcasty.cz

Nebo se na celý díl můžete podívat na youtube.

Pokud vás povídání nadchlo a chcete vyrazit na safari (a nemusí být vaše první), přečtěte si článek od Jana Papeže, který jsem se svolením CK Marco Polo okopíroval z jejich pravidelného newsletteru. Jsou v něm sepsané snad všechny informace, které potřebujete pro vaši cestu znát.

Safari není ZOO!
Kdo poprvé v životě vyráží na safari, měl by si opravdu vážně uvědomit, že se chystá do divoké přírody a ne do ZOO. Divoká příroda má své zákonitosti a svá pravidla, divoká zvěř se chová nějakým způsobem a většinou má svá teritoria. Zkušení průvodci a stopaři mohou tedy spoustu věcí znát, odhadnout a předvídat. Mají tedy velkou šanci pomoct vám setkání s divokou zvěří zažít. Ale jen a jen příroda sama rozhodne, s kým a za jakých okolností se v divoké přírodě setkáte. A samozřejmě hodně záleží i na vašem vlastním chování.

Ale díky tomu, co si přečtete níže, se vaše šance na dobré první životní safari dost zvětší. Doprovázím klienty na safari více než 25 let a troufám si tedy některé zkušenosti zobecnit a popsat.

Kam se na první safari vydat?
Je mnoho zemí, kam se můžete na safari vydat a v nich je spousta národních parků, které můžete navštívit. Keňa, Tanzanie, Uganda, Rwanda, Zambie, Zimbabwe, Malawi, Namibie, Botswana, Jihoafrická republika a další země. Kam se ale vydat, když ani nevíte, zda vás to bude bavit nebo ne?

Začněte nejdříve otázkou: Na jak dlouho se chci na safari vydat?
Výběr lokality na safari velmi úzce souvisí s tím, na jak dlouho se na safari chcete vydat. Má to být výlet od pobřeží na jeden den?, na jednu noc?, na víkend? Nebo to má být safari na 4-5 dnů do několika parků? 

Výlet od pobřeží
Pokud se chcete vydat na safari na výlet během svého pobytu u moře (nejspíš v Keni nebo v Tanzanii na ostrově Zanzibar), určitě se vyhněte nabídkám na safari na jeden den. I když vám v nabídce slíbí, že za jednodenní výlet uvidíte hodně zvířat a zažijete to pravé safari, nebude to pravda. Ano, zvířata asi uvidíte, ale pocit safari, pocit návštěvy divoké africké přírody rozhodně nezažijete.

Naplánujte svůj výlet na safari už doma a vhodně jej vložte do svého pobytu. Pokud si koupíte výlet na safari až na místě, zbytečně budete platit ubytování na pobřeží v době, kdy budete na safari! 
Vydejte se alespoň na jednu noc = na dva dny. I když i v tomto případě ztratíte hodně času na cestě, přece jen zažijete odpoledne, noc a dopoledne v divoké přírodě a čichnete si k divoké savaně nebo divoké buši.

Pokud jste na dovolené na keňském pobřeží, vydejte se raději do Tsavo East, než do jiných parků, které vám budou nabízet. Nejen, že je blíže, než třeba Tsavo West, nebo Amboseli, ale máte šanci ve velmi krátkém čase vidět opravdu hodně zvěře. Má to ale podmínku – trvejte na ubytování uvnitř parku! Nenechte se ukolébat sliby, že to budete mít do parku co by kamenem dohodil. Je lepší připlatit za ubytování v parku a mít opravdu odpoledne, noc a dopoledne na safari! A velmi pečlivě vybírejte auto, se kterým pojedete – je obrovský rozdíl v kvalitě jednotlivých aut. Nejen rozdíl mezi minivanem a terénním vozem, ale i mezi terénními vozy. Jak správně vybrat auto, probereme později.

Pokud jste na dovolené na Zanzibaru, je váš výlet na safari vždy spojený s cestou na kontinent. Protože letenka není levná, raději na safari s jednou nocí necestujte a rovnou uvažujte o dvou přespáních na safari. 
Vždy je lepší vydat se na safari alespoň na dvě noci! Zažijete úplně jinou atmosféru, když se ráno vrátíte z ranního safari na snídani, po snídani máte čas pro sebe a vnímání divočiny kolem vás, protože se nemusíte balit a chystat se na odjezd. Máte minimálně dva výjezdy za zvířaty navíc – váš průvodce/řidič může mnohem lépe plánovat trasu vašeho safari výjezdu. Máte dva večeře v buši a dvě noci v divočině – vše vnímáte jinak a mnohem intenzivněji.

Pokud vyrazíte na dvě noci z keňského pobřeží, máte už více možností. Můj favorit je stále Tsavo East, ale dobrou volbou je i Tsavo West, popřípadě kombinace Tsavo West a Tsavo East, nebo kombinace Tsavo West a Amboseli (i když tato varianta je dost náročná na cestování, především návrat z Amboseli bolí).

Pokud vyrážíte na dvě noci ze Zanzibaru, máte víc možností. Ale bavíme se o prvním safari v životě, tak není úplně vhodné vydat se do na jižních parků (Ruaha a Selous), ve kterých je velmi plachá zvěř a safari v těchto parcích je spíše pro zkušené milovníky Afriky. Raději je lepší volit parky Mikumi, Tarangire, Serengeti, nebo kombinaci Tarangire-Ngorongoro.

Pokud vyrážíte na výlet na první životní safari během své dovolené v Jihoafrické republice, máte nepřeberné množství možností. Od soukromých parků v dosahu Kapského Města, přes soukromé parky napojené na Krugerův národní park, až po Krugerův národní park samotný. Tady doporučuji konzultaci, abychom dokázali poradit přesně podle vašich představ.

Pokud je safari hlavním cílem cesty, doporučuji cestovat alespoň na 4 noci na safari. A zároveň maximálně na 6 nocí, pokud na safari cestujete poprvé. Díky tomu se ale výběr vašich možností velmi zvětší a zkomplikuje. Kromě otázek kam a na jak dlouho, přibude otázka KDY? V každé zemi je trochu jiná sezóna a v každém parku také. Některá zvířata migrují, někde je fajn být v tzv. suchém období, kdy nejsou keře zalistěné a zvěř putuje k napajedlům, jinde je naopak fajn být po období dešťů, když je vše zelené a čerstvá šťavnatá tráva láká stáda pakoňů i zeber a velká stáda zase lákají predátory.

Pokud jedete na své první safari a budete mu věnovat 4 noci – rozdělte je mezi dva parky, ideálně s naprosto odlišným charakterem. Rozdílnost krajiny znamená změnu skladby zvěře i ptactva což mění vaší pozornosti a napětí. A zájem i napětí k safari patří!

To, co tu píši, vnímejte stále pod úhlem pohledu, že se jedná o PRVNÍ SAFARI V ŽIVOTĚ. Za mne je porce 4 nocí na safari pro takový případ ta pravá a v kombinaci dvou odlišných parků ideální.

Doporučuji tyto kombinace pro první safari v životě:

Keňa
Po celý rok (kromě dubna a listopadu): Amboseli – Tsavo West, popř. Amboseli – Tsavo West a Tsavo East 
Po celý rok (kromě dubna): Lake Naivasha – Lake Nakuru – Masai Mara 
Po celý rok (kromě dubna): Ol Pejeta – Lake Naivasha – Masai Mara 
Od poloviny července do poloviny října: samostatně Masai Mara, nebo v kombinaci s Lake Naivasha

Tanzanie
Po celý rok (kromě dubna, někdy května): Tarangire – Ngorongoro
Po celý rok (kromě dubna, někdy května): Tarangire – Ngorongoro – Serengeti
Po celý rok (kromě dubna, někdy května): Ngorongoro – Serengeti
Po celý rok (kromě března a dubna): Mikumi (spíše na dvě až tři noci)

Jak vybrat auto na safari? 

Nejlevnější nabídka je vždy spojená s minivanem – většinou pro až 7 osob. Minivan má výhodu při jízdě mezi parky – je rychlejší, než terénní vozy a samozřejmě nemá takovou spotřebu, jako terénní vozy (díky tomu je cena levnější).

Nevýhod je ale více :
Výhled z vozu při safari - pokud jste v minivanu dva až čtyři, máte výhled z vozu podobný, jako lidé sedící v terénním voze. Sedačky nejsou tak pohodlné a máte méně místa na nohy (významně méně). Ale pokud není minivan plný, nějak se s tím srovnáte. Problém nastává, pokud vás je v minivanu 5-7. Sedm zcela nemyslitelné, ale i pět a šest už je moc, zejména v okamžiku, kdy pozorujete zvířata otevřenou střechou vozu. Střecha minivanu totiž umožňuje pozorování pouze 4 osobám! Ostatní mají smůlu a jejich výhled i možnost fotografovat je velmi omezená. Za mne MINIVAN NEBRAT, RADĚJI SI PŘIPLATIT.

Průjezdnost minivanu terénem (a to i v případě, že se minivan pyšní 4x4)! Světlá výška podvozku minivanu nezvládá terén v mnoha parcích a tím je omezený akční rádius vašeho safari! Za mne MINIVAN NEBRAT, RADĚJI SI PŘIPLATIT.

Terénní safari vůz - I ten může mít mnoho podob. Většina vzniká na zakázku na podvozku Toyota nebo Landrover a zadavatel si určí, jak bude nástavba vypadat. Většina je určena pro 6, popř. 7 osob. V Keni i v Tanzanii, Ugandě nebo Namibii existuje obrovský trh s terénními auty z druhé nebo třetí ruky. Samozřejmě, čím je auto starší, tím horší vnitřní uspořádání a jízdní vlastnosti.

Ty nejlepší vozy mají prodlouženou nástavbu, klimatizaci, wifi ve voze, kvalitní sedadla, dobrý výhled z bočních okének a otevírací střechu, která umožňuje pozorování všem v nástavbě. Navíc mají k dispozici pitnou vodu.

Horší, ale za mne akceptovatelné vozy, nemají tak kvalitní sedadla, nejsou vybaveny wifi a mají o něco horší jízdní vlastnosti, ale cestě na safari poslouží bez problémů.

Starší terénní vozy poznáte na první pohled – mají místo oken srovnatelnou slídu! To může být výhoda za dobrého počasí. Slídu vyrolujete a máte celý prostor okna pro své pozorování a focení. Ovšem při jízdě mimo parky a při horším počasí musí slída dolů a nevidíte nic! Navíc mají tyto vozy velmi často poruchy a jsou provozovány jednotlivými řidiči bez zázemí.

Velmi důležité je POJIŠTĚNÍ VOZU! Vždycky mne překvapuje, jak na tak důležitou věc lidé vůbec nedbají. Sednou do auta komukoliv bez ohledu na to, v jakém stavu je vozidlo a zda je pojištěné – hlavně, že je skvělá cena a spousta slibů. Kontrolujte pojištění vozu!