Pohodový týden - Rumunsko - Maramureš, Rodna a kostelíky Unesco ***

Dejte vědět svým přátelům:

od 17 990 Kč

Popis


Poloha:

Rumunsko, románská země obklopená vesměs slovanským obyvatelstvem, je posledním dokladem velikosti antické římské říše, která dala této své bývalé provincii nejen jméno, ale z části také jazyk. Stát leží na rozhraní mezi balkánskou, střední a východní Evropou.Poloha ve středu tohoto exponovaného a dosti problémového regionu z něj v minulosti činila strategicky významné území o něž měli zájem jeho sousedé (Rusko, Maďarsko, Turecko). Rumunsko je převážně hornatá země, vedle toho zde nalezneme také rozlehlé ploché roviny a mírně zvlněné pahorkatiny. Území Rumunska je možné rozdělit do tří naprosto odlišných oblasti. Je to část rozsáhlého středoevropského horstva Karpaty, dále panonská nížina na severozápadě a systém plochých nížin na J a JV až k pobřeží Černého moře.Cestovatelské seznámení s Rumunskem stojí jistě za to, i když někdy může být docela náročné. Horské scenérie, bohatá, značně různorodá příroda, stejně jako lidová kultura, lidé a způsob jejich života, který v některých případech jako by vypadl z 19. století.Zájezdy do dalších balkánských zemí: Zájezdy a dovolená Balkán .Albánie, Řecko, Makedonie, Srbsko, Kosovo, Černá Hora, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, RumunskoA kdo by nechtěl na Balkán, nabízíme Ukrajinu nebo Bělorusko
RUMUNSKO - Národní gastronomie. Mezi typické speciality Rumunska patří např. mamaliga cu brînza (kukuřičná kaše se slaným sýrem, nebo militei (karbanátky grilované s česnekem), pui cu mujdei (pečené kuře s česnekovou omáčkou), sarmale (karbanátky s kyselím zelím), v oblasti Dunajské delty se připravuje skvělý kapr na oleji a cibuli.Několik výborných značek vín: Murfathar (červené nebo bílé), Segarcea červené), bílé Cotnari nebo Tîrnava, oblíbená slivovice má název Tzuica.


Ubytování:

Ubytování: - ubytování v ***hotelu za městečkem Borsa v malém turistickém centru uprostřed hor.

Program:

1. den:
dopolední odjezd z ČR, tranzit přes Slovensko a Maďarsko do Rumunska.

2. den:
ranní příjezd do Maramureše, zastávka u kostelíku UNESCO ve vesnici DESESTI a v malebném klášteře BIRSANA, přejezd na ubytování do krásného horského střediska BORSA, které leží na pomezí MARAMUREŠSKÝCH HOR a pohoří RODNA, ubytování, následuje svačina na hotelu, dále vyrazíme na výlet s pomocí lanovky k 60 m vysokému KOŇSKÉMU VODOPÁDU (2 hod., ↓400 m), večeře v hotelu.

3. den:
snídaně, lanovkou výjezd pod horu STIOL (1 611 m), která se nachází v pohoří RODNA, vydáme se na pohodový pěší výlet k horskému jezírku IZVORU BISTRITEI (3 hod., ↑300 m, ↓300 m) nebo pokračování po hřebeni na horu GARGALAU (2 158 m n. m.) (6 hod., ↑700 m, ↓700 m), zpět k lanovce nebo návrat pěšky po hřebeni Rodny pod horou Galatiu (2 048 m n. m.) přímo na hotel (8 hod., ↑700 m, ↓1 000 m).

4. den:
snídaně, lanovkou znovu výjezd pod horu Stiol v pohoří Rodna, tentokrát zdoláme krátký úsek do sedla PRISLOP (1 416 m), odtud krásná hřebenovka přes horu CERCĂNEL (1 847 m n. m.) a následný, ze začátku strmý sestup do údolí poblíž hotelu (8 hod., ↑700 m, ↓1 000 m), možnost lehčí varianty s návratem do sedla Prislop a autobusem do hotelu (5-6 hod., ↑400 m, ↓200 m), večeře.

5. den:
snídaně, tento odpočinkový den nás čeká autobusem přejezd do městečka VISEU DE SUS, výlet poslední funkční karpatskou úzkokolejkou sloužící k přepravě dřeva i dřevorubců údolím řeky VASER do nitra hor, vycházka po naučné stezce či údolím, vláčkem zpět na nádraží a návrat autobusem do hotelu, večeře.

6. den:
snídaně, z městečka Borşa vystoupáme na nejvyšší vrchol Rodny, kterým je kamenitý PIETROSUL (2 303 m), naskytne se nám výhled do nitra liduprázdné Rodny - na panenskou přírodu charakteristickou holými hřebeny pokrytými alpinskými loukami, na porosty barevných rododendronů (pěnišníků), stejnou cestou zpět do Borşy (7-8 hod., ↑1 300 m, ↓1 300 m), nebo jen klidným tempem stejnou cestou ke krásnému jezeru IEZER (1 895 m n. m.) pod hlavním vrcholem (5 hod., ↑950 m, ↓950 m), autobusem zpět do hotelu, večeře.

7. den:
snídaně, ranní odjezd busem do živoucího města na rumunsko-ukrajinských hranicích SIGHETU MARMATIEI (poslední nákupy), cestou se zastavíme u dřevěného kostelíka (UNESCO) ze 17. století, který leží ve vesnici IEUD v údolí říčky IZA, navštívíme VESELÝ HŘBITOV v SAPINTĚ, odjezd přes Maďarsko a Slovensko do ČR.

8. den:
dopolední návrat do ČR.

Fotogalerie