Na kole od jihu k severu Skotska - West Highland Way - stan 

Dejte vědět svým přátelům:

od 18 190 Kč

Popis


Poloha:

Když se řekne Skotsko, vybaví se nám dudák v kostkované sukni, Lochnesská příšera, skotská whisky, či golf. Při návštěvě Skotska byste rozhodně neměli vynechat některý ze zdejších hradů a zámků. Je jich kolem neuvěřitelných tří tisíc.Jedním z největších a nejkrásnějších je Blair Castle, zámek vévodů z Athollu. V bývalém hlavním městě Edinburghu můžete vidět na královském hradě korunovační klenoty. Také největší město Skotska Glasgow se pyšní řadou architektonických skvostů, muzeí a galerií. S CK Poznání můžete navštívit také nejoblíbenější místa Skotska - Glen Coe, okolí hory Ben Nevis, Lake District a legendami opředený nádherný ostrov Skye. Milovníci whisky jistě ocení i návštěvu skotských destilerí.


Ubytování:

Ubytování: - 8x noclehy ve vlastních stanech v kempech a na farmách nebo ve vícelůžkových pokojích v hostelech.

Program:

1. den:
odpoledne odjezd z ČR, přesun do Belgie.

2. den:
příjezd do města BRUGGY, cyklistická prohlídka města, podél říčních kanálů malebnou belgickou krajinou do přímořského letoviska u přírodní rezervace HET ZWIN poblíž holandských hranic, zpět k autobusu, nočním trajektem do Anglie. (cca 50 km)

3. den:
cesta na sever, ráno příjezd do oblasti GLASGOW. V dopoledních hodinách prohlídka palírny skotské whisky GLENGOYNE, odjezd na ubytování nedaleko GLASGOW, procházka po městě, večeře na ubytování (2 noci na stejném místě).

4. den:
začínáme naši cestu po WEST HIGHLAND WAY v MILNGAVIE, směrem na DRYMEN, ale odbočíme do BALLOCHU, podél řeky LEVEN do DUMBARTONU ke stejnojmennému a nejstaršímu písemně doloženému hradu v Británii s výhledem na mořský záliv FIRTH OF CLYDE, zpět do BALLOCHU, autobusem zpět do GLASGOW na ubytování (cca 55km).

5. den:
trasa podél západního pobřeží a jednoho z nejhezčích jezer Skotska LOCH LOMOND, přes malebnou obci LUSS s cílem u elektrárny (možnost ukončení cykloturistiky). Trasu lze prodloužit odbočkou do údolí DOUGLAS kolem jezera LOCH LONG (15 km) a dále přes městečko ARROCH a kolem přečerpávací elektrárny zpět k LOCH LOMOND. Ubytování na farmě (2 noci na stejném místě), bus parkuje cca 300 m od farmy (55 km).

6. den:
královská okružní etapa nás zavede do „srdce Skotska“, oblasti BEN LAWERS a pohádkového jezera LOCH TAY. Z rybářské vesničky KILLIN vystoupáme do sedla pod vrcholem Ben Lawer s úžasným výhledem na jezero i do údolí GLEN LYON, do kterého sjedeme. Jedinečnou horskou krajinou pod majestátnými vrcholy budeme klesat údolím s pasoucími se ovečkami a divokými jeleny opět k jezeru LOCH TAY, které objedeme po jeho hornatější jižní straně (s jedinečnými výhledy na jezero a okolní krajinu) zpět do Killinu (80 km). Možnost kratší varianty - okružní cestou okolo jezera Tay (60 km).

7. den:
od kamenného mostu v BRIDGE OF ORCHY k jezeru LOCH TULLA, po staré vojenské cestě do vřesovišť a rašelinišť RANNOCH MOOR. Za King´s House Hotel se otevírají výhledy na GRAMPIAN MOUNTAINS a GLENCOE HILLS. Sjezd údolím GLEN COE, nad kterým ční majestátný Buachaille Etive Mòr, až k mořskému zálivu LOCH LEVEN a dále na ubytování v KINLOCHLEVEN (2-3 noci na stejném místě) (50 km).

8. den:
po stoupající silničce vyšlapeme do nádherné pusté krajiny typické pro Skotskou vysočinu. V závěru novými lesními porosty (chvilku potlačíme kola), které nás dovedou na hřeben nad údolím GLEN NEVIS s výhledem na horu BEN NEVIS (1 344 m n. m.). Sjezd do údolí do turistického střediska a města FORT WILLIAM, potom pojedeme podél KALEDONSKÉHO KANÁLU až ke COMMANDOS MEMORIAL, tiše strážícího vrchol nejvyšší hory Skotska, autobusem zpět na ubytování (50 km).

9. den:
volný program a odpočinkový den ve Fort William, nebo výstup na nejvyšší horu Velké Británie BEN NEVIS (20 km). Pro zájemce o cyklo možnost celodenní trasy k jezeru LOCH NESS, nebo k viaduktu GLENFINNAN.

10. den:
odjezd na jih. Zastávka u GREENHEAD s procházkou u HADRIÁNOVA VALU - památka z doby, kdy byla Británie obsazena Římany. Přejezd přes Anglii. Večer ubytování.

11. - 12. den:
lehká cyklistika v okolí OXFORDU podél TEMŽE (25 km). Individuální prohlídka univerzitního města. Večer trajektem do Francie, přejezd přes Německo do ČR.

Fotogalerie