Krásy jižní srí Lanky s nakouknutím do území hor ** - penzion 

Dejte vědět svým přátelům:

od 46 990 Kč

Popis


Poloha:

SRÍ LANKA - CEJLON. Ostrov Srí Lanka vypadá na mapě jako kapička ukáplá z azijského kontinentu – možná kapka dobrého černého čaje. Víc snad napoví starý názov ostrova Cejlon. A cejlonský čaj je dobře známý i v našich končinách, i když jeho domovina je pro nás tak vzdálená a exotická. Zkusme objevit, čím nás překvapí. Místní lidé říkají, že vrchol místní hory Adam's peak je prvním místem, kam vkročil první člověk Adam po vyhnání z ráje. Zdá se ale, že ráj přinesl sebou - tropické pralesy, bílé pláže Indického oceánu, malé horské vesničky, starodávné svatyně, divoká i zdomácněná zvířata, slony, mořské želvy, opice… Vegetace deštných pralesů se střídá s čajovými plantážemi, díky kterým britské imperium mohlo zavést svůj legendární čaj o páté. I uprostřed ráje slunce někdy zajde za mraky; ostrov má za sebou smutnou historii a dlouhé období etnických konfliktů, dnes je to příjemná a bezpečná a především autentická destinace. Cestování po Srí Lance vám přinese opravdové setkání s přírodou a místními lidmi; domů se vrátite opět o něco jiní, než jste odcházeli. Stačí přijít s otevřeným srdcem, jak to nakonec platí všude ve světě. SRÍ LANKA - CEJLON. leží v Indickém oceáně, severním sousedem státu je azijský subkontinent Indie, na jihozápad od Srí Lanky leží souostroví Maledivy. Podle starých hinduistických pověstí kdysi spojoval ostrov s Indií most, který pak zmizel, podle výzkumů by opravdu bylo možné „suchou nohou“ projít na azijský kontinent před asi 3500 lety. Pevninský most pak zmizel pod mořskou hladinou, dnes jsou zbytky tohoto „Adamova mostu“ ve formě koralových útesů i vápencových vrcholků, z kterých některé vyčnívají i nad hladinu. Srí Lanka má příjemné rovinaté pláže, které se zvedají do centrální plošiny směrem do středu ostrova, několik dní do roka zde může i mrznout. Nejvyšší místo ostrova je hora Pidurutalagala s výškou 2.524 metrů nad mořem, o pár metrů méně, jako je nejvyšší štít Vysokých Tater v sousedném Slovensku.


Ubytování:

Ubytování: - jednoduchý guesthouse se sociálním zařízením a větrákem

Program:

1. den:
odlet z ČR na SRÍ LANKU.

2. den:
přílet do COLOMBA. Přejezd do jižního přímořského letoviska UNAWATUNA, které se rozkládá v romantické zátoce chráněné korálovým útesem. Po zbytek dne relaxace po dlouhém letu na místních plážích, kde je možné za úplňku zahlédnout želvy, které zde hnízdí. Ostatní mohou navštívit místní trh s velkým výběrem kvalitních rukodělných výrobků.

3. den:
po snídani přesun do oblasti BALAPITIYA, odkud podnikneme zajímavou plavbu mezi mangrovníky po řece Madu Ganga, kde uvidíme vodní varany a nespočetné množství vodního ptactva. Po cestě zastavíme u některého z 66 ostrůvků s plantážemi hřebíčku či skořice. Následuje návštěva želví farmy v KOSGODĚ, která je největší a nejdéle existující na západním pobřeží, a manufaktury na výrobu palmového vína. Na zpáteční cestě se zastavíme v městečku AMBALANGODA, centru výroby dřevěných démonických masek, a pokud budeme mít štěstí, můžeme vidět tradiční tanec s maskami v místní taneční škole. Podvečer je ideální k návštěvě velmi působivého fotomuzea tsunami TELWATTA se sochou stojícího Buddhy, nebo k prohlídce dolů na měsíční kameny ve vesnici MEETIYAGODA. Jedná se o polodrahokamy, které se těží pouze na Srí Lance.

4. den:
ve velmi brzkých ranních hodinách odjezd do NP YALA nebo UDAWALAWE (dle aktuálně větší pravděpodobnosti spatření slonů). Průjezd do NP s východem slunce, abychom mohli pozorovat zvířata v době, kdy jsou nejaktivnější. Žijí zde sloni, krokodýli, leopardi, vodní buvoli, antilopy a mnoho ptáků. Poté návštěva městečka DONDRA s nejstarší kamennou stavbou na Srí Lance - Galge. Jedná se o malou stavbičku ze 7. stol., která je součástí městského chrámu. Jen kousíček od města stojí 50 m vysoký maják z r. 1889, který označuje nejjižnější bod Srí Lanky. Návrat na ubytování.

5. den:
snídaně, relaxace na pláži, možnost různých vodních sportů nebo ájurvédské bylinné masáže. V podvečer můžete lehce vystoupat na „dágobu“ (stúpu) na skále nad zátokou a pozorovat západ slunce nad celou UNAWATUNOU a městem GALLE na severu.

6. den:
brzy ráno odjezd kolem plantáží s nížinnými čajovníky do deštného pralesu SINHARAJA (UNESCO), který nabízí podívanou na 830 endemických druhů rostlin a zvířat (snídaně v restauraci před vstupem do pralesa). K vzácným obyvatelům rezervace patří kočka cejlonská nebo levhart. Navíc nejméně 60 % zdejších stromů jsou endemity. Prales leží ve vlhkém pásmu s údolími a kopci dosahujícími výšek až 1170 m. Pro zájemce možnost koupání v pralesní řece u vodopádu. Návrat do místa ubytování večer.

7. den:
po snídani odjezd do továrny na zpracování čaje v oblasti KOGGALA a na návštěvu zahrady koření SPICE GARDEN, kde budeme mít možnost vidět muškát, kari, skořici, pepř, zázvor, hřebíček atd. Po návratu do Unawatuny možnost návštěvy některé z místních restaurací, kde můžete ochutnat „lamprais“, což je rýže zapečená v banánovém listu s různými ingrediencemi, a napít se Toddy - šťáva z kokosové palmy.

8. den:
po snídaní odjezd na návštěvu starobylého přístavního města GALLE, které je před modernizací chráněno mohutnými hradbami s baštami. Navštívíme holandskou čtvrť Fort (UNESCO) s úzkými uličkami proplétajícími se kolem starých kostelíků. Za vidění jistě stojí Dutch Reformed Church, jedna z nejkrásnějších koloniálních staveb v Galle, nebo Velké skladiště, kde nyní sídlí námořní muzeum. Při procházce po hradbách narazíte na zaklínače hadů a tradiční kramáře. Při cestě zpět následuje výlet k největší přírodní zvláštnosti v UNAWATUNĚ, ke skalisku RUMASSALA, které se tyčí nad zátokou. Podle místní legendy se jedná o kus Himálají, které sem přinesl opičí bůh Hanuman. RUMASSALA je proslulá výskytem léčivých bylin a rozverných makaků, které sestupují ze skály dolů a podnikají nájezdy na papáje v zahradách vesničanů. Z hory RUMASSALA je okouzlující pohled na vrchol ADAM´S PEAKU ve vnitrozemí. Návrat do místa ubytování, později odpoledne relaxace na pláži.

9. den:
snídaně, volný den na pláži, možnost lodního výletu s pozorováním delfínů a velryb v oblasti MIRISSA (termíny v zimě, na jaře a na podzim) nebo výletu místním autobusem do koloniálního města z 18. st. MATARA s atypickou vstupní bránou, muzeem starověkým maleb a s dvěma holandskými pevnostmi (letní termíny).

10. den:
snídaně, volný den na pláži nebo se můžete zúčastnit kurzu vaření srílanských specialit.

11. - 12. den:
snídaně, poslední nákupy, koupání, odpoledne odjezd na letiště se zastávkou v buddhistickém chrámu v KALUTAŘE, kam můžete vstoupit a zúčastnit se tradičního obřadu (účast na obřadu je závislá na času obřadu a odletu do ČR), přílet do ČR.

Fotogalerie