Pohodový týden - Španělské Pyreneje - park Posets-Maladeta a NP Ordesa - letecky 

Dejte vědět svým přátelům:

od 38 990 Kč

Popis


Poloha:

Španělsko spolu s Portugalskem představuje jihozápadní výspu Evropy. Španělsko zaujímá cca 85 % Pyrenejského poloostrova. Na jižním výběžku Španělska leží stará britská vojenská základna přístav Gibraltar. Součástí Španělska jsou také Kanárské ostrovy v Atlantiku, Baleáry ve Středozemním moři a městské enklávy Ceuta a Melilla na marockém středomořském pobřeží. Většinu ze své kdysi gigantické koloniální říše Španělsko ztratilo již před dvěma sty lety, dodnes však udržuje přátelské vztahy s Latinskou Amerikou, na jejíž kultuře, jazyku a mentalitě se nesmazatelně podepsalo. Španělsko bylo po staletí izolováno od zbytku Evropy, orientováno spíše do zámoří, později se uzavřelo samo do sebe, ve středověku díky maurské nadvládě, v moderní době vinou nedemokratických politických zřízení. Dnes se sice Španělsko otevírá světu, na jeho proslulé pláže proudí miliony turistů, vnitrozemí však stále zůstává pro mnohé tajemnou a nepoznanou fascinující sluncem sužovanou zemí, kde se mísí směsice středomořské kultury, přepjatého katolicismu a starých arabských kořenů.

Program:

1. den:
odlet z Prahy do Barcelony, přejezd do hotelu pronajatou dopravou, ubytování, večeře.

2. den:
přejezd na parkoviště HOSPITAL, odtud kyvadlovou dopravou na BESURTU. Pěší túra údolím okolo vodopádu přes rozlehlé louky FORAU DE AIGUALLUT s meandry horské říčky (koupání), přes sedlo (2 236 m) k jezeru TORO. Cestou nás provázejí skalnaté hradby štítů maladetského masivu. Základní varianta (náročnost 2 z 5, 5 hod., ↑↓350 m). Zpět stejnou cestou. Další varianta: přes horskou chatu RENCLUSA a stejnojmenné sedlo (2 282 m) na Forau de Aiguallut a k jezeru TORO (2,5 z 5, 6 hod., ↑↓750 m).

3. den:
ráno busem na parkoviště v údolí ESTÓS, do jednoho z nejkrásnějších údolí Posets - Maladeta, možnost dvou různě náročných tras. Všechny poskytují výhledy na rozeklané skalnaté a mohutné okolí masivu POSETS-MALADETA. Základní varianta (2,5 z 5, 4,5 hod., ↑↓700 m): výstup údolím Estós k horské chatě Estós a zpět. Náročnější varianta (2,5 z 5, 5,5 hod., ↑↓700 m): výstup k lesnímu jezírku IBONET DE BATISIELLES, odtud k horskému jezeru ESCARPINOSA. Z parkoviště v údolí busem zpět do hotelu.

4. den:
přejezd busem na parkoviště Hospital, kyvadlovou dopravou do Besurty. Odtud výstup po travnatých svazích k hraničnímu průsmyku, vytvořenému ve skalním bloku PUERTO DE BENÁS (2 444 m) - nejkrásnější vyhlídka na kulisu vysokohorského pásma Maladeta s nejznámějšími ledovci a nejvyššími vrcholky Pyrenejí včetně PICO DE ANETO. Zpět sestup do údolí, po geomorfologické stezce, okolo ruin starého hospitalu zpět na parkoviště Hospital. Základní varianta (2,5 z 5, 5 hod., ↑550 m, ↓700 m). Možnost prodloužení trasy na sedlo PUERTO DE LA PICADA. Přejezd do AINSY, ubytování, večeře, prohlídka starobylého opevněného centra.

5. den:
po snídani přejezd do horského městečka TORLA, odtud místní dopravou na parkoviště PRADERA DE ORDESA, putování monumentálním kaňonem, nejnavštěvovanější přírodní atrakcí španělských Pyrenejí. Údolí říčky ARAZAS je lemováno divokými, stupňovitými vodopády, zakončené kotlinou CIRCO DE SOASO s výhledem na MONTE PERDIDO - 3 348 m a s působivým vodopádem COLA DE CABALLO (Koňský ohon). Základní varianta (2,5 z 5, 6 hod., ↑↓450 m). Zpět na parkoviště, kyvadlovou dopravou do Torly, přejezd do hotelu.

6. den:
přejezd přes Bielsu do charakterově odlišného údolí PINETA, okružní cesta k vodopádům a kaskádám řeky CINCO s nádhernými výhledy na masiv PERDIDO s ledovci, sestup údolím k vodopádu říčky LA LARRI s krátkým výstupem na planinu La Larri obklopenou strmými stěnami hor a zakončenou vodopádem SALTO DE LARRI s nádhernými jezírky. Základní varianta (2,5 z 5, 4-5 hod., ↑↓550 m). Možnost zvolit lehčí variantu. Odtud zpět na parkoviště u Parador de Pineta.

7. den:
ráno busem do Torly, kyvadlovou dopravou na parkoviště Pradera de Ordesa, výstup na skalní římsu FAJA DE RACÓN a stezkou po úbočí pod vodopád COTATUERO, sestup do údolí. Cestou vyhlídky daleko přes údolí Ordesy obklopené horami do údolí říčky ARAZAS i na protější mohutný skalní masiv SIERRA DE LAS CUTAS. Základní varianta (2,5 z 5, 5 hod., ↑↓750 m). Možnost lehčí varianty: krátký výstup pod vodopád Cotatuero a pak stezkou Camino de Turieto údolím Ordesy do Torly. Při zpáteční cestě možnost zastávky v kamenném městečku Torla, procházka úzkými romantickými uličkami.

8. den:
přejezd pronajatou dopravou na letiště Barcelona, odlet do Prahy.

Fotogalerie