Rumunsko - Tajemným Valašskem až do dunajské delty 

Dejte vědět svým přátelům:

od 16 490 Kč

Popis


Poloha:

Rumunsko, románská země obklopená vesměs slovanským obyvatelstvem, je posledním dokladem velikosti antické římské říše, která dala této své bývalé provincii nejen jméno, ale z části také jazyk. Stát leží na rozhraní mezi balkánskou, střední a východní Evropou.Poloha ve středu tohoto exponovaného a dosti problémového regionu z něj v minulosti činila strategicky významné území o něž měli zájem jeho sousedé (Rusko, Maďarsko, Turecko). Rumunsko je převážně hornatá země, vedle toho zde nalezneme také rozlehlé ploché roviny a mírně zvlněné pahorkatiny. Území Rumunska je možné rozdělit do tří naprosto odlišných oblasti. Je to část rozsáhlého středoevropského horstva Karpaty, dále panonská nížina na severozápadě a systém plochých nížin na J a JV až k pobřeží Černého moře.Cestovatelské seznámení s Rumunskem stojí jistě za to, i když někdy může být docela náročné. Horské scenérie, bohatá, značně různorodá příroda, stejně jako lidová kultura, lidé a způsob jejich života, který v některých případech jako by vypadl z 19. století.Zájezdy do dalších balkánských zemí: Zájezdy a dovolená Balkán .Albánie, Řecko, Makedonie, Srbsko, Kosovo, Černá Hora, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, RumunskoA kdo by nechtěl na Balkán, nabízíme Ukrajinu nebo Bělorusko
RUMUNSKO - Národní gastronomie. Mezi typické speciality Rumunska patří např. mamaliga cu brînza (kukuřičná kaše se slaným sýrem, nebo militei (karbanátky grilované s česnekem), pui cu mujdei (pečené kuře s česnekovou omáčkou), sarmale (karbanátky s kyselím zelím), v oblasti Dunajské delty se připravuje skvělý kapr na oleji a cibuli.Několik výborných značek vín: Murfathar (červené nebo bílé), Segarcea červené), bílé Cotnari nebo Tîrnava, oblíbená slivovice má název Tzuica.


Ubytování:

Ubytování: - 8x nocleh v hotelu s polopenzí ve 2lůžkových pokojích.

Program:

1. den:
odjezd z ČR, noční přejezd přes Slovensko a Maďarsko do Rumunska.

2. den:
putování začneme návštěvou záhadného město DEVA, na jehož hradě sídlí džinové - nelítostní duchové RETEZATSKÝCH HOR. Ve městě HUNEDOARA si prohlédneme hrad CORVIN, pověstné sídlo královského rodu Hunyadiů. Odpoledne se přesuneme do antického střediska SARMIZEGETUSA. Nocleh na úpatí pohoří RETEZAT.

3. den:
první valašské město, které navštívíme, bude TÂRGU JIU, kam se sjíždějí milovníci moderního umění z celého světa za slavnými díly světoznámého sochaře Constantina Brâncuşiho. Odpoledne na jižních svazích pohoří MUNŢII CĂPĂŢÂNEI navštívíme nejprve Ženskou jeskyni v úchvatné GALBENULSKÉ SOUTĚSCE a posléze jeskyni a klášter POLOVRAGI v OLTEŢSKÉ SOUTĚSCE s nádhernou freskovou výzdobou. Spát budeme v oblasti města MĂLDĂREŞTI, kde je možno si prohlédnout dvě poslední kuly (obranné věže balkánského typu) na území Rumunska.

4. den:
ráno si zameditujeme v památce UNESCO - klášteře HOREZU s jedinečnou valašskou architekturou. Pak přejedeme do OLTSKÉ SOUTĚSKY, jedné z nejmalebnějších scenérií současného Rumunska. Ve vesničce BUJORENI se zastavíme ve skanzenu s muzeem lidové architektury. Pak se vydáme na procházku podél přehradní nádrže ke klášteru TURNU s kouzelnými výhledy na okolní horstva. V nejstarší byzantské památce starého Valašska, úchvatném klášteře COZIA, se pokloníme ostatkům otce vlasti Mircei Starého. Nocleh na jezeře LACU VIDRARU s dramatickými kulisami pohoří FAGARAŞ.

5. den:
následující den zahájíme romantickou plavbou po jezeře LACU VIDRARU, odkud vyrazíme k ruinám pravého Drákulova hradu POIENARI nedaleko jezera. Odpoledne se seznámíme s nejstaršími hlavními městy starého Valašska: CURTEA DE ARGEŞ, prohlédneme si zbytky knížecího sídla s mnoha kostely a biskupským chrámem s pohřebištěm valašských knížat, a při prohlídce knížecího paláce a sídelního kláštera v metropoli CÂMPULUNG zavzpomínáme na zakladatele valašského státu Rudu Negru.

6. den:
po dopolední návštěvě TÂRGOVIŞTE s knížecím palácem a několika církevními památkami se zastavíme v královském zámku MOGOŞOAIA a v nedalekém SNAGOVU, kde se na stejnojmenném jezeře nachází ostrov s klášterem a hrobkou knížete Drákuly. Cestou na nocleh podnikneme návštěvu vinařského střediska MURFATLAR, v němž nám místní vinařské závody nabídnou ochutnávku vína. Dvě noci budeme spát v KONSTANTĚ.

7. den:
návštěvu přímořského kraje Dobrudža začneme nejmonumentálnější antickou památkou v Rumunsku TROPAEUM TRAIANI nedaleko ADAMCLISI. Posléze se přesuneme na mořský břeh za relaxací a koupáním. Odpoledne si v KONSTANTĚ (Constanţa) po odpolední kávě dopřejeme prohlídku významných pamětihodností včetně mešity v maurském slohu, sochy římského básníka Ovidia, akvária, Janovského majáku a secesního kasina.

8. den:
dopoledne koupání a relaxace na břehu moře. Kolem oběda návštěva vykopávek proslulého antického města HISTRIA a následně přesun do městečka BABADAG s úchvatnou mešitou a orientální atmosférou. Nocleh ve městě TULCEA přezdívaném „Práh Dunajské delty“.

9. den:
celodenní výlet na loďkách po rameni BRAŢUL SFÂNTU GHEORGHE, prohlídka ptačí říše a vodního světa DUNAJSKÉ DELTY, mnoha jezer a rybářských vesnic. Nocleh ve stejném hotelu.

10. den:
návštěva rumunské metropole BUKUREŠTI, kde si zavzpomínáme na zašlou slávu této Paříže východu. Prohlédneme si KRÁLOVSKÝ PALÁC, Rumunské Atheneum, bývalé ústředí Komunistické strany se známým balkónem, odkud Ceauşescu pronesl svůj poslední projev, řadu starobylých bukurešťských chrámů, a chybět rozhodně nebude ani PALÁC PARLAMENTU, třetí největší budova na světě, a MUZEUM RUMUNSKÉ VESNICE. Ve večerních hodinách odjezd domů.

11. den:
přejezd přes Maďarsko a Slovensko do ČR.

Fotogalerie