Ostrov Madeira pro každého 

Dejte vědět svým přátelům:

od 30 490 Kč

Popis


Poloha:

Tisíce kilometrů od pevniny hluboko v Atlantském oceánu povstal před mnoha miliony lety z hlubin moře kouzelný ostrov věčného jara MADEIRA. Divoce rozeklaná skaliska olizována dávno vyhaslými proudy lávy cudně se halí záplavou bujné pestrobarevné květeny rozlézající se celým ostrovem Madeira podél životadárných „levád“. Snad bájný Purpurový ostrov či tečka na prastaré florentské mapě ukryt po dlouhé časy objeven znovu byl Ilha de Madeira. Zveme Vás na putování ostrovem MADEIRA s příjemnými treky podél prastarých levád ..Madeira, „Perla Atlantiku“, souostroví sopečných ostrovů leží zhruba 900 km jz. od Lisabonu (a 600 km od marockého pobřeží), jeho součástí je i hlavní ostrov Madeira s rozlohou 740 km2, 254 880 obyvateli a hl. městem Funchal, ostrov Porto Santo (42 km2) a dvě skupiny neobydlených ostrovů - Desertas a Salvagens. Madeira láká návštěvníky po celý rok svým teplým a vlhkým klimatem a bujnou subtropickou vegetací. Nabízí nemnoho pláží (především oblázkových), zato však hory (nejvyšší Pico Ruivo, 1861 m n. m.), na jejichž jižních svazích se daří vinné révě, banánům a cukrové třtině.Vavřínový les na Madeiře. , je vzácným pozůstatekem dříve velmi rozšířených vavřínových lesů. Většinou původní porost představuje výjimečný biotop, ve kterém žije mnoho endemických druhů živočichů a rostlin.

Program:

1. den:
odlet z Prahy do FUNCHALU, půvabné metropole ostrova, první večer strávíme procházkou po Starém Městě (Zona Velha), kde bývá večer velmi živo, a tak můžete ihned popříletu plynule vklouznout mezi místní a užít si třeba i tradiční hudební večer fado.

2. den:
hlavní město FUNCHAL je proslulé svým úžasným trhem MERCADOS DELAVRADORES, kde se budeme kochat pestrobarevnou krásou květin, ovoce, ale také si tumůžeme nakoupit různé suvenýry, víno nebo proutěné výrobky. Ve Funchalu není ani nouzeo kulturní památky. Prohlédneme si tak KATEDRÁLU SÉ, pevnost FORTALEZA DO PICO DESAO JOAO, která nabízí jeden z nejlepších výhledů na Funchal či kostel IGREJA DO SOCORRO.Od ruchu města utečeme na kopec MONTE, kam se necháme vyvézt lanovkou. Ta násvysadí uprostřed tropické zahrady JARDIM TROPICAL MONTE, které vévodí vavřínyv kombinaci s tropickými zelenými jezírky se sochami Buddhů a množství bran v asijskémstylu. Odpoledne odjedeme na 3. nejvyšší vrchol Madeiry PICO DO ARIEIRO (1 818 m),z něhož se naskýtá úžasný výhled na vrcholky ostrovních hor. Po silnici vinoucí se horskoukrajinou Madeiry dojedeme až do RIBEIRO FRIO (Studený potok), kde na nás bude čekatsnadná procházka LEVADOU DOS BALCOES, na jejímž konci se nachází stejnojmennávyhlídka, ze které je za dobrého počasí vidět i nejvyšší vrchol ostrov PICO RUIVO. Za odměnusi pak užijeme večeři na pstruzí farmě.

3. den:
dnes se vydáváme prozkoumat vesničky na severu Madeiry. Jako první máme po cestě SANTANU slavnou díky svým pestrobarevným domkům se slaměnými střechami (casas de colmo). Mnoho turistů sem jezdí i za výbornou domácí kuchyní. Budeme moci tak ochutnat pšeničnou polévku (sopa de triga). Podnikneme procházku LEVADA DO CALDEIRAO VERDE, jedná se o nejzelenější levádu díky množství vodopádů. Cílem je pro nás vodopád v soutěsce CALDEIRAO VERDE. Autobusem pokračujeme dále na západ po klikaté silnici podél pobřeží a zastavíme v idylické vesničce SAO JORGE s nejvýznamnější sakrální stavbou na Madeiře – kostel IGREJA DE SAO JORGE. Z mysu PONTA VIGIA se nám otevře výhled na mořské pobřeží. Pokračujeme dále po silnici (s krátkou zastávkou u stánku s exotickým ovocem) až do SAO VICENTE, která ukrývá lávový jeskynní systém GRUTAS DE SAO VICENTE s botanickou zahradou, kde rostou endemické rostliny Madeiry. Budeme tu mít i čas na večeři, například rybí polévku či typické hovězí s česnekovou omáčkou a vínem.

4. den:
vracíme se na sever, abychom dokončili prohlídku divoké přímořské Madeiry. Vyhlídka VÉU DE NOIVA nám odkryje strmé skalní stěny a vodopády. Zbytek dne už bude relaxační, protože v PORTO MONIZ se osvěžíme v bazénech s mořskou vodou, který vytvořila příroda z lávové horniny. Byla zde vybudována i přímořská promenáda s akváriem a vědeckým centrem. Nezapomínáme ani na kulinářské zastávky – místní lahůdkou zde jsou grilované přílipky (mušle).

5. den:
dnes se budeme pohybovat v oblasti náhorní plošiny PAÚL DA SERRA, která je jednou z nejkrásnějších oblastí na turistiku a mnoha lidem připomíná svým vzezřením, i podnebím, skotskou vysočinu. Projdeme si LEVADU 25 FONTÁN, která vede k VODOPÁDU RISCO a 25 FONTÁN. Silnicí vřesovištěm dojedeme k průsmyku BOCA DA ENCUMEADA, odkud je za dobrého počasí vidět severní i jižní pobřeží. Poté se údolím SERRA DE ÁGUA vydáme zpět do Funchalu se zastávkou v některém z místních barů, které nabízí ponchu - koktejl s rumem, medem a citronovou šťávou.

6. den:
se slunečným jihem se začneme seznamovat v přímořském městě RIBEIRA BRAVA, kde navštívíme ETNOGRAFICKÉ MUZEUM dokumentující starobylá řemesla, techniku pěstování a sklizně plodin na Madeiře atd. Projdeme se po pobřežní promenádě s množstvím kaváren lákajících na polední kávu. Poté nás naprosto uchvátí CABO GIRAO tzv. MYS NÁVRATU, který patří k nejvyšším útesům světa (580 m). Z vyhlídkové plošiny můžeme vidět pole s vinnou révou a zeleninou. V rybářském městečku CAMARA DE LOBOS si prohlédneme přístav s pestrobarevnými rybářskými čluny, kostel CAPELA NOSSA SENHORA DE CONCEICAO s obrazy se scénami rybolovu a chvilku si odpočineme na náměstí LARGO DA REPÚBLICA. Nad městem CAMARA DE LOBOS se rozkládá jedna z nejlepších vinařských oblastí na ostrově a my se přesuneme na ochutnávku do jednoho z vinařství.

7. den:
s Madeirou se pomalu rozloučíme v ostrovním nejhlubším ÚDOLÍ JEPTIŠEK - CURRAL DAS FREIRAS, jehož skalní stěny jsou vysoké až 700 m. Vydáváme se sem nejen za úžasnými vyhlídkami, ale rovněž za ochutnávkou polévky či likéru z jedlých kaštanů, které jsou typické pro tuto oblast. Přestože sem vede klikatá silnice, zdejší vyhlídky, zejména EIRA DO SERRADO, nám cestu bohatě vynahradí. Poslední večer strávíme na vyhledávaném funchalském korzu AVENIDA DO MAR, kde sídlí madeirský parlament a mnoho kaváren a restaurací s výhledem na kotvící výletní lodě a na moři se pohupující jachty.

8. den:
nákup posledních suvenýrů, v případě zájmu návštěva některého z muzeí, například MUZEUM CR7 věnované Cristianu Ronaldovi, MUZEUM VÝŠIVKY či MUZEUM CUKRU. Odlet do Prahy.

Fotogalerie