Norsko - Velký okruh Norskem - Lofoty ,Vesterály - bus 

Dejte vědět svým přátelům:

od 24 990 Kč

Popis


Poloha:

Norsko patří mezi ty země Evropy, které byly přírodou velice štědře obdařeny. Zdejší drsná horská krajina, skalnaté a hluboké mořské zálivy (fjordy) a liduprázdná panenská příroda jsou jedním z hlavních turistických lákadel. Na rozdíl od ostatních skandinávských zemí je téměř celé Norsko hornaté. Jedinou nížinou je oblast na jihu země kolem hlavního města. Norsko je nejsevernější zemí evropského kontinentu. Leží podél západního pobřeží Skandinávského poloostrova. Přestože tato část kontinentu je poněkud stranou hlavních hospodářských a sídelních center, je jeho poloha mimořádně exponovaná vůči moři (Severní moře, Norské moře, Barentsovo moře).

Program:

1. den:
v dopoledních hod. odjezd z ČR. Večer nalodění na trajekt a noční plavba do švédského Trelleborgu.

2. den:
podél západ. pobřeží Švédska, malebný přístav FJÄLLBACKA, náměstí s bustou švédské herečky Ingrid Bergmanové, procházka a pohled z výšiny VETTERBERGET - moře poseté desítkami malých ostrůvků Skärgarden, pokračujeme na sever, OSLO, průjezd městem, HOLLMENKOLLEN - krásné výhledy na město, ubytování v Oslu.

3. den:
dopoledne OSLO, park Frogner se sochami G. Vigelanda, poloostrov BYGDØY, známá muzea Fram, Kon-Tiki a Muzeum Vikingských lodí. Odjezd do centra a prohlídka města. Odpoledne přejezd do GEILO, ubytování

4. den:
Odjezd do vesničky BORGUND, jeden z nejstarších vikingských sloupových kostelů tzv.Stavkirke, kde se vedle vikingské symboliky uplatňují i prvky křesťanství.. Pokračujeme norskou krajinou k ledovci JOSTEDALSBREEN resp. k jeho splazuBRIKSDALSBREEN, středně náročná procházka cca 2-3 hod., odjezd na ubytování.

5. den:
Zlatá cesta severu a srdce norských fjordů. Výjezd na vyhlídku DALSNIBBA (1476 m), GEIRANGERFJORD (UNESCO) s typicky zářivě zelenou barvou. Projížďka lodí po fjordu. Vyjedeme Orlí cestou, zastávky na vyhlídce, trajektem přejedeme Storfjord a pokračujeme CESTOU TROLLŮ -Trollstigveien, která 11 serpentinami překonává výškový rozdíl téměř 800 m, krásné horské scenérie, ubytování v údolí Sterdalen.

6. den:
pověstná převislá STĚNA TROLLŮ - Trollveggen, krásným a divokým údolím ROMSDALEN přes Dombas do královského TRONDHEIMU, historické centrum města, katedrála severu NIDAROSDOMEN, pevnost Kristiansten aj. noční přejezd k Severnímu polárnímu kruhu.

7. den:
ráno překročíme SEVERNÍ POLÁRNÍ KRUH, zastávka u info centra Polarsirkelsenteret, obchody se suvenýry a pošta, odkud je možné poslat pozdravy, dále SALTSTRAUMEN, za příznivých podmínek lze vidět malström - přírodní fenomén, vířící voda, slapové proudy, kdy se jeden fjord vlévá do druhého. Cesta do BODØ, hl. města provincie Nordland, s krásnou polohou u Saltfjordu, několika hodinová plavba na Lofoty, úchvatné pohledy - hory se zvedají přímo z moře. Večer ubytování.

8. den:
souostroví LOFOTY a turistika, nejzajímavější místa, siluety lofotských hor, REINE, nejkrásněji položená vesnice Norska, pěší túry různých náročností po okoli Reine, výjimečný panoramatický výhled na lagunu a ostrůvky, přejezd do městečka A, na závěr slavná rybářská vesnice NUSSFJORD (UNESCO) s muzeem lovu tresek, návrat na ubytování.

9. den:
lehká pěší turistika na souostroví LOFOTY, v obci Viktem fakult. návštěva místní sklárny, přejezd k muzeu Vikingů, které přibližuje dobu okolo roku 1120, romantický rybářský přístav HENNINGSVAER, "Benátky Lofot", úchvatná krajina, ubytování.

10. den:
krátká prohlídka města SVOLVAER, uvidíme jeden ze symbolů města Svolvaergeita (Svolvaerský kozel), dvourohá hora tyčící se nad městem. Souostroví VESTERALEN, cestou fotostopy a příjezd do nejsevernějšího bodu naší cesty do NARVIKU, prohlídka, výjezd lanovkou na FAGERNESFJELL. Ubytování.

11. den:
Cesta zpět trajektem přes Tysfjorden k NP SVARTISEN, sestejnojmenným ledovcem Svartisen, druhým největším v Norsku, cesta lodí přes ledovcové jezeroSvartisvatnet a pěší náročnější túra k ledovcovému splazu, variant. lehčí turistika v okolí jezera. Přejezdna ubytování do oblasti města MO I RANA, na břehu Ranafjordu.

12. den:
Odjezd časně ráno, po poledni zastávka u největšího švédského vodopáduTännforsen (tzv. švédská Niagara), pokračujeme do městečka ÖSTERSUND na březích populárníhošvédského ledovcového jezera Storsjön, ubytování, odpočinek variantně lehčí individuální turistikav místě ubytování.

13. den:
kouzelná příroda NP HAMRA, přírodní rezervace, cestou krátké zastávky a fotopauzy, GRONKLITT, největší medvědí park Evropy BJÖRNPARK, příjezd do "srdce Švédska" k jezeru SILJAN, oblast Dalarna, tradiční červené domky, ubytování.

14. den:
hlavní město Švédska STOCKHOLM, město na 14 ostrovech s dlouhou historií, prohlídka hl. pamětihodností, návštěva muzeum VASA, projížďka lodí stockholmským přístavem. Noční přejezd Švédskem.

15. den:
ráno přejezd Öresundského mostu, krátká plavba Baltským mořem. Návrat do ČR v odpoledních hodinách

Fotogalerie