Norsko - Království norských fjordů 

Dejte vědět svým přátelům:

od 45 258 Kč

Popis


Poloha:

Norsko patří mezi ty země Evropy, které byly přírodou velice štědře obdařeny. Zdejší drsná horská krajina, skalnaté a hluboké mořské zálivy (fjordy) a liduprázdná panenská příroda jsou jedním z hlavních turistických lákadel. Na rozdíl od ostatních skandinávských zemí je téměř celé Norsko hornaté. Jedinou nížinou je oblast na jihu země kolem hlavního města. Norsko je nejsevernější zemí evropského kontinentu. Leží podél západního pobřeží Skandinávského poloostrova. Přestože tato část kontinentu je poněkud stranou hlavních hospodářských a sídelních center, je jeho poloha mimořádně exponovaná vůči moři (Severní moře, Norské moře, Barentsovo moře).

Program:

1. den:
podle letového řádu (v době přípravy katalogu není znám) odlet z Prahy do Oslo (případně s přestupem), přesun na ubytování anebo část programu 8. dne.

2. den:
hlavní město Norska OSLO nabízí mnoho atraktivních míst. V centru Osla budeme obdivovat světoznámou radnici i architektonický skvost – bělostnou budovu Opery na břehu Oslofjordu. Na poloostrově muzeí BYGDØY nalezla svůj trvalý domov polární loď Fram, na které se plavili polární dobyvatelé Nansen, Amundsen a Sverdrup k severnímu a jižnímu pólu. Projdeme se v parku Frogner, kde je umístěno 212 soch Gustava Vigelanda. Z legendárního sportoviště HOLLMENKOLLEN s novým skokanským můstkem uvidíme celé město a vody Oslofjordu. Na ubytování se navečer přesuneme dlouhým údolím Hallingsdalen. Večeře je v ceně zájezdu.

3. den:
dopoledne podnikneme túru v nenáročném terénu největší evropské náhorní plošiny HARDANGERVIDDA. (Hakkesetstølen, 8 km okruh, téměř bez převýšení. V místě je chata s občerstvením.) Poté se autobusem vydáme po severním okraji Hardangerviddy, kde se zastavíme u vodopádů VORINGFOSSEN. Po průjezdu soutěskou Måbødalen sjedeme k malebnému fjordu Hardangerfjorden, nad kterým pojedeme po více než kilometrovém mostě HARDANGERBRUA. Navečer se ubytujeme na 3 noci v hotelu na břehu Hardangefjordu. Večeře jsou v ceně zájezdu.

4. den:
ráno navštívíme farmu s chovem lososů, která je umístěna přímo na fjordu. Vstupné je v ceně. Poté se vydáme na cestu královstvím fjordů, hor a vodopádů. Na jejím začátku se projdeme za vodní clonou vodopádu STEINDALSFOSSEN. Dojedeme do města Bergen. Prohlídka centra druhého největšího města Norska, jehož neopakovatelnou atmosféru tvoří hansovní domy na nábřeží BRYGGEN (UNESCO), lodě a stará čtvrť dřevěných domů Gamle Bergen. Na závěr navštívíme vyhlídku Fløyen, kam lze, podobně jako na pražský Petřín, vystoupat pěšky nebo se svézt pozemní lanovou dráhou. Návrat na ubytování.

5. den:
dnešní den bude hlavně velkým představením mnoha vodopádů. Mezi nejatraktivnější patří dvě mohutná ramena vodopádu LÅTEFOSS. Nejprve se však z obce Kinsarvik vydáme na několikahodinovou vycházku (cca 3 hod), při které nahlédneme do údolí vodopádů HUSEDALEN. V Tyssedalu si prohlédneme krásnou historickou budovu vodní elektrárny, která je dnes chráněnou památkou národního dědictví. Vstupné je v ceně. Zájemci mohou vystoupat po zpevněné, ale strmé cestě nad vesnici do místa zvaného Lilletopp, odkud je nádherný výhled na Hardangerfjord i okolní hory s ledovcem Folgefonni (celý okruh max. 5, 5 km, převýšení 340 m jeden směr, lze se vrátit zpět dříve). Místo procházky na vyhlídku je možné objednat si fakultativní výlet: plavbu po Hardangerfjordu na rychlých člunech (RIB) s návštěvou ovocných farem a ochutnávkou ciderů a sýrů lokální výroby. Návrat na ubytování.

6. den:
opustíme Hardangerfjord a zamíříme na sever. Zastavíme se u krásného vodopádu TVINDEFOSSEN, než dorazíme k nejdelšímu norskému fjordu SOGNEFJORDEN. V Gudvangenu na břehu fjordu se nachází replika vikinské vesnice, kterou budeme mít možnost navštívit. Lodí se přeplavíme po úzkém NÆROYFJORDU (UNESCO) do Kaupangeru. Plavba je v ceně. V KAUPANGERU si prohlédneme sloupový kostel z poloviny 12. století a přesuneme se na ubytování. Večeře je v ceně zájezdu.

7. den:
dnešní den bude hlavně ve znamení největšího ledovce evropské pevniny JOSTEDALSBREEN. Kolem Lustrafjordu a proti proudu ledovcové řeky dojedeme na dosah nádherného ledovcového splazu Nigardsbreen. Nejprve se přeplavíme lodičkou po ledovcovém jezeře a následně dojdeme až na dosah mohutného čela ledovce. Po návratu opustíme oblast fjordů a nejvýše položenou horskou silnicí vystoupáme za výhledy na nejvyšší skandinávské pohoří Jotunheimen. Přes město Lom a kolem Lillehammeru dojedeme na ubytování. Dnešní noc je zajištěna v nejvyšší dřevěné budově světa - tzv. MJØSTÅRNET, ve které sídlí Wood hotel. Alternativně lze za příplatek přenocovat v unikátních stromových chatách (cena na vyžádání dle dostupnosti). Večeře je v ceně zájezdu.

8. den:
podle aktuálního letového řádu pro tento termín doplnění programu a přesun na letiště Oslo, odkud odletíme do Prahy (případně s přestupem).

Fotogalerie