Saudská Arábie – životní cesta zakázanou zemí 

Dejte vědět svým přátelům:

od 64 990 Kč

Popis


Program:

1. den:
odlet z ČR do Saudské Arábie s přestupem.

2. den:
přílet do RIJÁDU. Transfer na hotel, ubytování, odpočinek po cestě. Odpoledne prohlídka centra hlavního města. Mimo jiné navštívíme pevnost MASMARK, projdeme se historickou částí, ale i mezi obřími moderními mrakodrapy. Nahlédneme do jednoho z luxusních nákupních center a zájemci vyjedou vysokorychlostním výtahem do 99. patra ikonické budovy SKY BRIDGE, odkud jsou nejkrásnější výhledy na metropoli. Nocleh.

3. den:
snídaně, dopoledne dokončíme prohlídku RIJÁDU návštěvou přilehlého OLD DIRIYAH, kde uvidíme historický palác SAAD IBN (UNESCO), původní sídlo saudské královské rodiny. Odpoledne přesun na severozápad do města HAIL. Jestliže v Rijádu jsme se cítili jako v jiném světě, není to nic oproti tomu, co nás čeká nyní. Za hranicemi hlavního města začíná absolutně jiný život. Jsme na návštěvě uprostřed jiné kultury, která je zde cítit na každém kroku. Turisty tu neznají, a tak jako pro nás bude zážitkem tamní atmosféra, postaráme se o nevšední zpestření pro místní i my. Oproti neuvěřitelně bohaté metropoli plné luxusu se nám zde představí sice vyspělá, ale zcela tradiční arabská kultura. Večer se ubytujeme.

4. den:
snídaně, vyrážíme jen asi 1,5h jízdy k vesničce JIBBAH. Část dne strávíme dobrodružným objevováním vyhlídek a krátkých procházek v opuštěné POUŠTI. Načervenalý písek je v ostrém kontrastu nedalekých hor. Krajinu dokreslují malebné pískovcové útvary, které zde vytvořily doslova pastvu pro oči. Po návratu na ubytování nás čeká procházka HAILEM, kde se seznámíme s běžným arabským životem v ropném státě. Na typickém tržišti ochutnáme datle a další arabské pochutiny.

5. den:
snídaně, brzy ráno vyrážíme dále na západ, kde nás čeká jeden ze zlatých hřebů zájezdu – historické skalní město MADAIN SALEH (UNESCO). Jedná se o rozsáhlý, unikátně zachovalý komplex budov a hrobek vytesaných v „oranžových“ skalních útvarech (dle aktuálních informací bude památka znovu otevřena až od října 2020). Fascinující podívanou povýší na životní zážitek absolutně opuštěná krajina. Nestojí se tu fronty, nejsou tu davy turistů, nejsou tu zatím téměř žádní turisté! Vždyť země se jim otevřela až na konci roku 2019. Na místo, které se v krátké době stane zřejmě jednou ze světových atrakcí, jsme dorazili jako jedni z prvních! Skalní město budeme moci nerušeně objevovat, jak dlouho jen budeme chtít. Večer se ubytujeme v jednoduchém hotelu poblíž nedaleké AL ULA – dost možná jako první cestovatelé ze zemí nacházejících se mimo Arabský poloostrov.

6. den:
snídaně, pokračujeme až na západní pobřeží k RUDÉMU MOŘI. V jednom z přímořských měst se ubytujeme a celé odpoledne strávíme odpočinkem na, samozřejmě opuštěných, plážích. Při respektování místních pravidel neplatí pro turisty (ani pro turistky) žádná omezení. K odpočinku lze využít i hotelový bazén. Tak jako všude při našem putování, nebude ani zde problém okusit místní kvalitní kuchyni skládající se převážně z kuřecího či skopového masa, ryb, rýže, ovoce a zeleniny.

7. den:
s prvními slunečními paprsky se můžeme znovu osvěžit v moři. Po snídani již dále putujeme na jih do samotné BRÁNY DO MEKKY – DŽIDDA. Přístavním městem každoročně putují miliony muslimů směřujících do nedaleké Mekky. Ubytujeme se a zahájíme prohlídku města. Pozornost upoutá FONTÁNA KRÁLE FAHDA, která je nejvyšší na světě (312 m). Ve městě se pyšní budováním nejvyššího mrakodrapu světa, který má po dokončení přesáhnout výškovou hranici 1 km. Projdeme se také historickým centrem, kde se opět setkáme s tradiční, ničím nepoznamenanou atmosférou, jež nepotkáte nikde jinde na světě. Navštívíme také místo, kde je podle legendy pohřbena pramatka lidstva EVA. Po celou dobu našeho putování uvidíme rovněž nespočet okázalých mešit. Dle aktuální situace budou moci zájemci některé z nich navštívit.

8. den:
snídaně, dokončení prohlídky DŽIDDY, návštěva typického arabského trhu s kořením, přesun do vnitrozemí. V závislosti na aktuálních podmínkách průjezd kolem MEKKY – nejposvátnějšího místa muslimského světa, do kterého je pro nemuslimy vstup přísně zakázán. V případě příznivé situace bude možné ze silnice zahlédnout slavnou Velkou mešitu. Průjezd malebným horským průsmykem v pohoří ASIR MOUNTAINS, skrz který vede i stará pěší stezka, po které se projdeme, a vychutnáme si tak nádherné výhledy do hornaté krajiny. Noc strávíme v nedalekém TAIF, pátém největším městě království.

9. den:
snídaně, v brzkých hodinách vyrážíme dále na východ. Celodenní přejezd do RIJÁDU, který si zpříjemníme krátkou zastávkou na vyhlídce nad VULKANICKÝM KRÁTEREM AL-WABA. Ve večerních hodinách příjezd na letiště. Odlet do ČR (zpravidla ve velmi brzkých ranních hodinách následujícího dne, bez záruky).

10. den:
přílet do ČR.

Fotogalerie