Nepál - Mustang - zakázané království Himálaje 

Dejte vědět svým přátelům:

od 87 990 Kč

Popis


Poloha:

Nepál je nejkrásnější vstupní branou do oblasti nejvyšších hor světa. Bylo by však chybou spojovat tuto zemi pouze s Himalájí. Zasněžené osmitisícové masivy Mt. Everestu či věhlasné Annapurny jsou v ostrém kontrastu subtropického klima centrálního údolí kolem města Kathmandú. To je doslova pokladnicí budhistické a hinduistické architektury, která se prolíná s atmosférou ryzí rozvojové metropole. Naše zájezdy Vás zavedou také do města Pokhara (pouze 750m n. m.), nad kterým se každý den vynoří z mraků Annapurnský masiv (až 8 091m n. m.). Pohodový týden s velmi jednoduchou turistikou Vám s minimální námahou umožní vychutnat si jak nejrůznější pohledy na tyto velehory, tak atmosféru měst. Zájezd obohacený o nenáročný trek pak nabídne dech beroucí výhledy z bezprostřední blízkosti jedněch z nejvyšších hor světa. Nedílnou součástí našich zájezdů je i vyhlídka Nagarkot, kde lze spatřit několik osmitisícových vrcholů včetně vzdálenějšího Mt. Everestu. Unikátní východ slunce nad touto vesničkou si vychutnáte i na zájezdech do Indie s prodloužením o Nepál.

Program:

1. - 2.den:
odlet z Prahy do KATHMANDU, ubytování, nenáročná prohlídka včetně chrámu PASHUPATI NATH TEMPLE, tradiční nepálská večeře.

3. den:
snídaně, krátký přelet do POKHARY - vstupní brány k ANNAPURNĚ. Transfer a ubytování na hotelu v blízkosti centra města. Po zbytek dne (dle letového řádu) odpočinek s procházkou k jezeru FEWA LAKE a k PAGODĚ MÍRU, odkud se často před západem slunce vynoří z mraků panorama celé ANNAPURNSKÉ SKUPINY HIMÁLAJE, včetně osmitisícové ANNAPURNY I (8 091 m) či posvátné ikonické královny hor MACHAPUCHARE (6 996 m). Večeře.

4. den:
brzy ráno (snídaně formou balíčku) krátký přelet do JOMSOM (2 700 m). Při východu slunce zpravidla jasná obloha nabídne fascinující výhledy při průletu mezi dvěma osmitisícovými vrcholy DHAULÁGIRÍ (8 167 m) a ANNAPURNA (8 091 m), které jsou zároveň stěnami nejhlubšího kaňonu světa KALI KHANDAKI tvořeného stejnojmennou řekou, podél které budeme vzápětí přistávat. Po příletu odevzdáme naše zavazadla nosičům, kteří se spolu s koňmi budou po celou dobu treku o zavazadla starat. První část trasy si zpříjemníme pomocí jeepů, které nás dopraví do vesnice KAGBENI (2 850 m). Hned zprvu nás oslní dramatická scenérie od polopouštní krajiny až po osmitisícové vrcholy. Horskou dominantou je pak NILGIRI PEAK (7 061 m), který se nachází v bezprostřední blízkosti výchozího bodu. KAGBENI je již první z typických „TIBETSKÝCH“ vesnic, kterou navštívíme. Celá oblast MUSTANGU je právě tibetskou kulturou silně ovlivněna, což dokládá i nespočet chrámů a prvky tibetské architektury rozpoznatelné na většině dalších budov.

5. den:
z KAGBENI již pokračujeme po bývalé obchodní stezce (vedoucí Tibetu) dále podél řeky KHANDAKI. Nacházíme se již v podstatě v polopouštním prostředí, které zde vytvořil osmitisícový masiv zabraňující průniku oblačnosti a srážek z jihu. O to dechberoucí panoramata se nám naskýtají! Kromě majestátních vrcholů nás stále více zaujímají právě výhledy na hru barev v údolí. Nejprve vystoupáme do TANGBE (3 100 m) a posléze sejdeme do vesnice CHHUSANG (2 900 m). Zájemci mohou až sem využít najaté jeepy a zkrátit si tak dobu chůze na 3 hod. Obě místa se vyznačují fotogenickými terasovými políčky, ale i typickými domy a chrámy s tibetskou architekturou. Následuje fascinující podívaná při průchodu kaňonem CHELE a závěrečný výstup do SAMAR (3 620 m).

6. den:
s přibývající výškou se na horizontu postupně objevuje stále více himálajských vrcholů, ke kterým se dnes přidá i slavná ANNAPURNA I (8 091 m) a celá plejáda sousedních vrcholů této vysokohorské skupiny. Stoupáme kaňonem až do výšky 3 800 m. Následné klesání nás přivede až do tajemné jeskyně, od které již pokračujeme do opuštěné osady SYANGMOCHEN, kam dorazíme po zhruba 4-5 hod. chůze. Vesnička uprostřed nehostinné krajiny má opravdu unikátní atmosféru.

7. den:
dnes je cílem již poněkud rozsáhlejší vesnice GHAMI, do které se dostaneme přes průsmyk NYI-LA (4 010 m). Za chůzi však budeme odměněni dalšími neopakovatelnými výhledy kombinující kromě dramatické krajiny i terasová pole, ale i stáda jaků. Cílový bod je pak ideálním místem pro vnímání rozsáhlosti místní opuštěné krajiny, která byla ještě donedávna téměř izolovanou částí země. V GHAMI se setkáme i s několika malebnými chrámy a poutními místy včetně jedné z největších budhistických man (modlitební stěna). Tradiční chrámy a stúpy jsou právě tím, co ve spojení s okolní krajinou vytváří v MUSTANGU zcela úchvatnou podívanou. Díky využití jeepů v části trasy se doba chůze bude pohybovat jen okolo 3-4 hod.

8. den:
mírně jednodušší den (asi 3h chůze) nás cestou lemovanou dalšími budhistickými stavbami dovede až do CHARANGU (3 500 m), kde se nachází typický tibetský klášter a historické opevnění. Samozřejmostí jsou další dechberoucí výhledy do okolní krajiny na horizontu zakončené majestátní Himálají.

9. den:
blížíme se ke zlatému hřebu celého treku! Po sestupu do kaňonu CHARANG CHU stoupáme do výšky 3 850 m, kde se nám před očima náhle objeví LO-MANGTHANG (3 700 m) - historické centrum KRÁLOVSTVÍ MUSTANG neboli LO dodnes obydleného téměř 2 000 obyvateli. Na druhé straně je již odkryto celé panorama nespočtu himálajských vrcholů v rozmezí od šesti do osmi tisíc výškových metrů. Malé pohoří nad královským městečkem již náleží TIBETU, jehož hranice je vzdálena pouhých 13 km. Životní podívanou později doplní i neopakovatelná atmosféra samotného městečka, do kterého za nedlouho dorazíme a kde si vychutnáme i následující odpočinkový den. Zde si již budeme opravdu jako v Tibetu připadat, neboť kromě shodné kultury a architektury zde navíc i mnoho Tibeťanů pobývá. Doba chůze cca 5 hod.

10. den:
volný den v LO-MANGTHANG (3 700 m). Odpočinek si můžete zpestřit návštěvou nádherných chrámů nebo projížďkou na koni až k hranici do Tibetu. Celý den si pak budeme vychutnávat himálajská panoramata z míst, která byla normálním smrtelníkům ještě donedávna nepřístupná!

11. - 12. den:
pro zpáteční cestu volíme západní trasu, po které za přítomnosti dalších úchvatných výhledů dorazíme až pod vesničku GHAR GUMBA (3 920 m), kde potkáme ještě několik náboženských staveb. Cestu rozdělíme na dvě etapy, což nám umožní zvolit velmi pohodové tempo.

13. - 14. den:
asi 5 hod. přesun KAGBENI a následně na letiště v JOMSOM, ranní přelet do POKHARY. Individuální volno po zbytek dne (bez záruky v důsledku možného odsunutí letu z Jomsom v závislosti na počasí).

15. den:
přelet do KÁTHMÁNDÚ, odlet do ČR.

16. den:
přílet do ČR.

Fotogalerie