LAST MINUTE Adventní Budapešť + Györ 

Dejte vědět svým přátelům:

od 3 590 Kč

Popis

Vydejte se s námi do Budapešti za vánoční atmosférou, památkami a termálními lázněmi. Čekají nás vánoční trhy s pestrou nabídkou dobrot i suvenýrů ve znamení tradic a folklóru. Kromě voňavých klobásek a dobrého vína ochutnáte takové speciality, jako je třeba bejgli - tradiční vánoční závin, plněný mákem nebo vlašskými ořechy.  Víte, že známé bonbony salonky, které i v mnoha českých domácnostech zdobí vánoční stromeček, se ve velkém se začaly vyrábět v 19. století právě v Maďarsku, kde jim říkají szaloncukor. Velmi oblíbené jsou i perníčky (mézeskalács), vanilkové rohlíčky (vaníliás kifli) i tradiční linecké cukroví (klasszikus linzer) nebo Dobos torta. V Maďarsku na slavnostní vánoční tabuli patří i různé kaštanové nebo marcipánové dortíčky, žerbó řezy (zserbó szelet) nebo išlské dortíčky (mandulás isler). S tímto zájezdem navštívíme také Györ - město s tisíciletou historií a krásným barokním centrem.  Ubytování:

Poloha -

Vydejte se s námi do Budapešti za vánoční atmosférou, památkami a termálními lázněmi. Čekají nás vánoční trhy s pestrou nabídkou dobrot i suvenýrů ve znamení tradic a folklóru. Kromě voňavých klobásek a dobrého vína ochutnáte takové speciality, jako je třeba bejgli - tradiční vánoční závin, plněný mákem nebo vlašskými ořechy.  Víte, že známé bonbony salonky, které i v mnoha českých domácnostech zdobí vánoční stromeček, se ve velkém se začaly vyrábět v 19. století právě v Maďarsku, kde jim říkají szaloncukor. Velmi oblíbené jsou i perníčky (mézeskalács), vanilkové rohlíčky (vaníliás kifli) i tradiční linecké cukroví (klasszikus linzer) nebo Dobos torta. V Maďarsku na slavnostní vánoční tabuli patří i různé kaštanové nebo marcipánové dortíčky, žerbó řezy (zserbó szelet) nebo išlské dortíčky (mandulás isler). S tímto zájezdem navštívíme také Györ - město s tisíciletou historií a krásným barokním centrem.  

Ubytování -

RUBIN Wellness and Conference Hotel 4* www.hotelrubin.com se nachází v budapešťské čtvrti Buda, přibližně 2,5 km od Citadely a hradní čtvrti. Pokoje s příslušenstvím, minibarem, SAT-TV,  radiem, telefonem a s připojením Wi-Fi zdarma.

Stravování -

snídaně bufetová.

Cena zahrnuje -

dopravu, 2x ubytování s bufetovou snídaní, využití hotelového wellness (2 400 m2-bazén, vířivka, sauna, solná-aromatická-parní kabina), odborného průvodce,  prohlídky dle programu, povinné pojištění CK.

Cena nezahrnuje -

vstupy do památek a lázní : lázně Széchenyi - cca  5 700 HUF - tj. cca 370 Kč ( 3-4 hodiny),  lázně Géllert - cca 5 500 HUF - tj. cca 360 Kč ( 3-4 hodiny).

Program -

1.den: odjezdy 06.00 hodin Praha, 07.30 Jihlava, 08.30 hodin Brno. V Maďarsku začneme prohlídkou starobylého Györu – města na soutoku tří řek. Projdeme se barokním centrem města s měšťanskými domy ze 17. až 19. století. Prohlédneme si hlavní zajímavosti města - náměstí Bécsi-Kaputér, tzv.Tabákový dům, lapidárium, jehož součástí je i historická knihovna s téměř 67 tisíci svazky, dále biskupský hrad a palác a bazilika sv. Štěpána ze 14. století. Projdeme i Královskou ulici s tzv. Napoleonovým domem, kde slavný generál strávil jednu noc po vítězství nad uherskou šlechtou v r. 1809. Prohlídku skončíme na hlavním náměstí města - Széchenyi. Zde se nachází benediktinský komplex sv. Ignáce z Loyoly i muzeum lékařství v historické lékárně. Na vánočním trhu můžeme ochutnat místní speciality. Poté budeme pokračovat do Budapešti, kde se ubytujeme a půjdeme na první prohlídku města. Při procházce po známých bulvárech (Andrássy nebo Bajcsy-Zsilinsky) pocítíme esprit tohoto středoevropského velkoměsta, které je nám blízké i společnou minulostí.  

2. den: po snídani věnujeme celý den prohlídce Budapešti. Nejdříve pojedeme autobusem k Budínskému hradu,  zhlédneme hrad Budín s gotickým chrámem sv. Matyáše, a blízkou vyhlídku Rybářská bašta.  Budapešť vznikla spojením do té doby samostatných měst Buda, Óbuda a Pest (Budína, Starého Budína a Pešti) 17. listopadu 1783.

Čeká nás panoramatická projížďka autobusem a pak pěší okruh. Ten začneme na proslulé ulicí Váci, která patří výhradně chodcům a také luxusním obchodům, a dojdeme až k bazilice sv. Štěpána, patrona země. Na náměstí Vörösmarty tér se nachází Gerbcaud - jedna z nejproslulejších pešťských kaváren a cukráren s atmosférou c.a.k.monarchie. Odpoledne pokračujeme v další prohlídce Budapešti (Pešť a její centrum), kde byla uvedena do provozu první podzemní dráha na našem kontinentu (otevřená v r.1896) a okolí náměstí Hrdinů, kde stojí jedno z nejznámějších sousoší – Památník tisíciletí, vztyčený v r.1896 u příležitosti oslav tisícileté evropské historie maďarského národa. Dále uvidíme Parlament, který dominuje pešťskému nábřeží. Impozantní budova z přelomu 19. a 20. století je nejmohutnější maďarskou stavbou. Jsou zde uloženy uherské korunovační klenoty - žezlo, jablko, meč a svatoštěpánská koruna. K večeru navštívíme nasvícené vánoční trhy, uvidíme romantické dřevěné stánky s tradičními maďarskými dobrotami – paprikáš, pečené placky lepény s kysanou smetanou nebo slaninou, pečená husí stehna, klobásky a další. Kdo bude mít zájem, navštíví tržnici Vásárcsarnok pro potěšení oka i chutě.

3. den: po snídani individuální volno, návrat do hotelu a poté vyjedeme busem na vrch Gellért. Zde stojí takzvaná  Citadela, pevnost vybudována v polovině 19. století Habsburky – dnes vojenské muzeum. Z tohoto místa se nabízí krásný výhled na celé město. Prohlédneme si majestátní Sousoší svobody, které je složeno ze sochy řecké bohyně Niké posazené na vysokém podstavci  dalších dvou soch, zobrazujících boj proti zlu a pokrok. V parku uvidíme Gellértův památník – sochu sv. Gellérta a půlkruhovou fontánu. Poté odjedeme  do ČR. Plánovaný příjezd do Prahy je mezi 23:00 – 23:30 hod.

Fotogalerie