Kypr - pohodová turistika na Afroditině ostrově lásky 

Dejte vědět svým přátelům:

od 39 990 Kč

Popis


Program:

1. den:
odlet v ranních hodinách do LARNAKY. Po cestě na náš hotel v LIMASSOLU se zastavíme v CHOIROKOITII, kde se díky jednoduché procházce seznámíme s nejranější lidskou osadou na Kypru z období cca 7000 let př. n. l. (UNESCO). Poté se přesuneme na prohlídku starověkého KOURIONU, města, které svým návštěvníkům ukáže nejen římské divadlo, starověké lázně a paláce z počátku římského období, ale také fascinující výhledy na širé moře a šachovnici polí. Odpoledne nás čeká koupání na KOURIONSKÉ PLÁŽI s pozadím bílých útesů. Následuje přejezd do hotelu, večeře.

2. den:
vyrážíme na sever do POHOŘÍ TROÖDOS se stejnojmennou vesničkou, odkud se vydáme na okružní trasu ARTEMIDINA STEZKA s výstupem na nejvyšší horu ostrova OLYMPOS (1 952 m), (8 km, ↑↓176 m, 4 hod.). Stezka nabízí úchvatné výhledy do okolí a na cestě potkáte také zbytky hradeb Starého města. Následuje pauza oběd a návštěva TROÖDOSKÉ BOTANICKÉ ZAHRADY s endemickými rostlinami (např. dřišťál, třezalka tečkovaná atd.) a výhledy. Odtud přejedeme do vinařské oblasti KYPEROUNDA, kde ochutnáme lahodná kyperská vína (nektar bohů).

3. den:
odjedeme na západ ostrova Kypr, do AKAMASKÝCH VRCHŮ, kde si projdeme SOUTĚSKU AVGAS (3 km, ↑↓120 m, 1,5 hod). V soutěsce roste svěží vegetace a žijí tu stromové žáby. Poté přejedeme na PLÁŽ LARA, jednu z nejkrásnějších na Kypru, ohraničenou vápencovými skalami, která slouží také jako hnízdiště mořských želv a v mořských jeskyních se zdržují tuleni středomořští. Odpolední program nás zavede do AFRODITINÝCH LÁZNÍ, což je jeskyně obklopená fíkovníky s botanickou zahradou. Odtud se vydáme na pěší trasu AFRODITINA STEZKA, na které můžete spatřit ruiny PYRGOS TIS RIGAINAS (KRÁLOVNINA VĚŽ), 100 let starý dub vysoký 370 m MOUTI TIS SOTIRAS a naskytne se vám nespočet krásných výhledů na záliv CHRYSOCHOU BAY s azurovou mořskou vodou (7,7 km, ↑↓400 m, 3,5 hod.)

4. den:
dnes nás čeká prohlídka starého centra města PAFOS s koloniálními budovami. Prohlédneme si podzemní HROBKY KRÁLŮ (UNESCO) z období od 3. st. př. n. l., skvělou sbírku mozaik v DIONÝSOVĚ DOMĚ a neopomeneme ani BAZILIKU HRYSOPOLITISSA a SLOUP SVATÉHO PAVLA. Odpoledne strávíme na krásné Afroditině pláži PETRA TOU ROMIOU, která je známá svými dvěma skalisky. Návrat do LIMASSOLU, koupání na místní pláži nebo návštěva místního HAMMÁM, parní lázně, kde si můžete užít nejen saunu, ale i masáže.

5. den:
vyrážíme do městečka PLATRES, kde navštívíme čokoládovnu, která se těšila veliké oblibě i u královny Alžběty II., poté vyrážíme údolím po trase plné klášterů a malebných vesniček. Vydáme se na turistiku po stezce slavíků a vodopádů KALEDONIA (3 km, ↓400 m, 2 hod.), která se vine lesem plným borovic a voňavé máty podél říčky Kryos až k malebnému vodopádu Kaledonia. Prohlédneme si KLÁŠTER TROÖDITISSA nad strmou roklí, projedeme nejvýše položenou vesničkou na Kypru PRODROMOS (1 380 m) obklopenou svěžími sady jabloní, mandloní, ořešáků atd. a odkud se vydáme na procházku PRODROMOS NATURE RAIL (3,5 km, ↑↓100 m, 1,5 hod.) s výhledy do malebného ÚDOLÍ MARATHASA. Odpoledne prozkoumáme obec PEDOULAS, kde si vychutnáme tradiční kyperský oběd a kyperskou kávu. Poté navštívíme pozoruhodný KOSTEL ARCHANGELOS MICHAEL (UNESCO) z r. 1474 s Byzantským muzeem a Muzem lidového umění. Návrat do hotelu.

6. den:
vyrážíme vstříc horským vesnicím, budeme projíždět dramatickou horskou krajinou mezi terasovitými políčky s výhledy na moře a do okolí až dorazíme do fotogenické vesničky LANEIA s dlážděnými ulicemi plnými květin a domů z vápence. Vydáme se na procházku touto venkovskou krajinou mezi vinicemi a políčky s mandloněmi, broskvemi, olivovníky (3,5, po rovině, 1 hod.). Odpoledne dorazíme do ZÁLIVU PISSOURI, kde se vydáme na procházku po oblázkové pláži, která později přechází v turistiku podél vápencové skály až na MYS ASPRO s úchvatnými výhledy při západu slunce (6,5 km, ↑↓300 m, 2,5 hod.).

7. den:
individuální volno, možnost koupání na hotelové pláži, vodní sporty, procházka ve městě LIMASSOL s návštěvou LEMESOSKÉHO HRADU nebo KYPERSKÉHO MUZEA VÍNA atd.

8. den:
odlet zpět do ČR kolem poledne.

Fotogalerie