Gruzie ***

Dejte vědět svým přátelům:

od 34 990 Kč

Popis

Jedinečná cesta po nejzajímavějších historických a přírodních památkách Gruzie, ochutnávka místních vín a fantastické kuchyně. Zájezd doprovází Hana Benešová!

Poloha:

Dle programu


Ubytování:

Vybaveni - Dle programu

Program:

1. den
27. 4. čtvrtek – odlet z Prahy z Letiště Václava Havla v 18:00 hod. s přestupem ve Varšavě.

2. den
28. 4. pátek – přílet do Tbilisi v brzkých ranních hodinách, přejezd na ubytování, odpočinek na pokojích, pozdější snídaně, Tbilisi – hlavní město Gruzie, založeno v 6. století, dnes je významným průmyslovým, sociálním a kulturním centrem země, procházka starým městem - kostel Metekhi, tyčící se nad řekou Mtkvari, pocházející ze 13. století, pevnost Narikala - dominanta města, pevnost pocházející ze 14. století, její účel byl ryze ochranný, zajímavostí je, že je viditelná z jakékoliv části města, sirné lázeňské domy, které jsou napojeny na přírodní horské léčivé prameny, osobní volno, večeře v místní restauraci, nocleh – Tbilisi.

3. den
29. 4. sobota – snídaně, odjezd na program ve východní části země - město Signagi - jedno z nejmenších a zároveň nejatraktivnější měst s úžasnou polohou s výhledem na zasněžený Kavkaz rýsující se za rozlehlým údolím Alazani, domov několika historických a kulturních památek, které jsou speciálně chráněny státem, město je obehnáno městskou zdí se zbytky opevnění z 18. století, oběd v tradičním gruzínském prostředí, kdy budeme moci ochutnat lokální pokrmy, návštěva vinného sklepa ve vesnici Kondoli – vinařství, kde ochutnáme pro tuto oblast typické naturální víno Zhghia vyrobené z hroznů nejlepší kvality, ročně se tohoto vína vyrobí pouze 6 000 lahví, návštěva rodinné firmy na tradiční, v Gruzii po staletí vyráběné, keramické nádoby na víno zvané kvevri, večeře, nocleh – Telavi.

4. den
30. 4. neděle – snídaně, Telavi – původně obchodní město spojené hlavně s hliněnou keramikou, kožedělnými řemesly a vinařskými tradicemi, návštěva místního tržiště známého po celé Gruzii jak pro svou velikost, tak pro svůj osobitý design – spolu s čerstvým ovocem a zeleninou, kořením, ořechy, domácími mléčnými výrobky a rybami se zde nachází i obrovská sekce věnovaná churchkhele (tradiční gruzínská sladkost) a sušenému ovoci, klášter Alaverdi - vizuálně nejpůsobivější klášter oblasti Kachetie, krátká zastávka u středověké pevnosti a církevního komplexu Gremi - kdysi prosperující obchodní město na Hedvábné stezce nakonec zaniklo v rukou invazních sil, jediné, co zůstalo zachováno, je Kostel archandělů s tyrkysovým chocholem a třípatrový palác, Kvareli – město ležící v centru kachetské vinařské oblasti s výhledy na údolí řeky Alazani, lesy a jezera nabízí dokonalé prostředí pro milovníky přírody, díky mnoha kulturním a historickým památkám je zároveň i rájem pro cestovatele, kteří se zajímají i o historii, oběd – pohoštění v tradičním gruzínském duchu - domácí kuchyně, barbeque spojené s krátkým povídáním o životě na vesnici a místních tradicích, přejezd do vesnice Kakabeti – návštěva vinařství Vellino, ochutnávka vín, která se vyrábí z kachetských odrůd révy vinné, jejíž hrozny jsou pěstovány a sklízeny ekologicky, nocleh – Tbilisi.

5. den
1. 5. pondělí – snídaně, Mccheta – jedno ze čtyř gruzínských míst zahrnutých na seznamu světového dědictví UNESCO, obrovské množství svatých relikvií a historických památek dělá z tohoto města jedno z nejdůležitějších historických a náboženských míst v celé Gruzii (ne- li nejdůležitější), Jvari – impozantní klášter na vrcholu hory s výhledem na soutok řek Aragvi a Mtkvari, katedrála Svetitskoveli ze 4. století, která je jedním z nejstarších a největších kostelů v Gruzii, přejezd do města Gori – ve středověku bylo důležitou vojenskou pevností, v roce 1920 zasáhlo oblast zemětřesení, centrum města bylo téměř srovnáno se zemí, pevnost utrpěla značné škody a stále zde probíhají rekonstrukce, v roce 2008, kdy se rozpoutala rusko-gruzínská válka se město ocitlo přímo v palebné linii, bylo ostřelováno nálety a obsazeno pozemními jednotkami – tzv. „pětidenní válka“ zanechala na Gori obrovskou jizvu, Kaspi – návštěva vinařství, které je skvělým příkladem, kdy mladí vinaři následují tradice svých předků, ochutnáme vína vyráběná z odrůd hroznů, která byly ještě před několik málo lety téměř na pokraji vymizení, zpět do Gori - rodiště J. Stalina, návštěva muzea věnovaného životu tohoto diktátora, večeře, nocleh – Kutaisi.

6. den
2. 5. úterý – snídaně, Kutaisi - ráno návštěva místního farmářského tržiště, během které nahlédneme do každodenního života místních lidí, možnost zakoupit různé druhy koření, ovoce, zeleniny nebo sýrů, poté odjezd do klášterního komplexu Gelati z počátku 12. století, dlouhou dobu intelektuální i náboženské centrum celé Gruzie, nacházela se zde akademie, která zaměstnávala některé z nejslavnějších gruzínských vědců, teologů a filozofů, patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám v zemi, od roku 1994 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO, Tskaltubo - částečně opuštěné gruzínské lázeňské město, bezpochyby jedno z nejunikátnějších míst v zemi, největší slávu má město dávno za sebou, ale i přesto stále fungující radonové termální lázně ve městě lákají rekreanty k návštěvě, Prométheova jeskyně - největší gruzínská jeskyně, ve které jsou k vidění velké dómy nebo podzemní jezera, dojem z 1,5 km dlouhé prohlídky umocňují barevně osvětlené krápníky a klasická hudba, návrat do Tbilisi, večeře, nocleh – Tbilisi.

7. den
3. 5. středa – snídaně, přejezd úchvatnou krajinou po slavné gruzínské vojenské dálnici, která přemosťuje nejmalebnější úsek ve vysokých nadmořských výškách, cestou návštěva opevněného hradu Ananuri, který se v průběhu staletí stal nejdůležitější pevností ze všech, které lemovaly cestu z Mcchety směrem do nitra Kavkazu, pohled na azurově modré jezero Zhinvali, příjezd do hlavního města oblasti Stepantsminda - městečko obklopené masivními horami ve východním velkém Kavkazu, výjezd auty až ke kostelu Gergeti Trinity Church (Kostel Nejsvětější Trojice) – okolí komplexu nabízí pohled na nejvyšší horu Gruzie a zároveň vyhaslou sopku – Mount Kazbeg (5047 m.n.m.), - hora je trvale pokrytá sněhem a podle staré řecké legendy byl k této hoře za trest přikován Prométheus, protože ukradl oheň Diovi, návrat do Tbilisi, večeře, nocleh – Tbilisi (pokoje k dispozici do cca 2:00 hod.).

8. den
4. 5. čtvrtek – rychlý přesun na letiště, odlet zpátky do Prahy ve 05:20 hod. přes Varšavu, přílet do Prahy v 09:20 hod.

Mapa

Fotogalerie