Gruzie - Gruzínská Tushetie s pohodovou turistikou 

Dejte vědět svým přátelům:

od 37 990 Kč

Popis


Poloha:

GruziePtáte se proč zrovna do Gruzie? Protože Gruzie je neuvěřitelně krásná země s bohatou historií, jejíž úrodná údolí jsou sevřena rozlehlými hřebeny Velkého a Malého Kavkazu. Členitost kraje předurčovala historii kraje, kdy desítky jednotlivých knížectví byli tu spojeny silným královským rodem, a tu zas žily v zcela autonomním světě. Hedvábná stezka od nepaměti spojovala tento kout světa jak se západem, tak s východem. Se zbožím však putovala i víra a do dnes tu stojí nespočet kostelíků, klášterů a katedrál. Najdete zde však i mešity a synagogi. Před nájezdníky se země i jednotlivá údolí chránila systémem pevností a útočišť. Černé moře, jehož východní pobřeží patří Gruzii, bylo cestou pro bájné hrdiny, ať už se vydali zmocnit ohně či zlatého rouna.Velkou výhodou je,že se zde máte šanci domluvit-se staršími rusky s mládeží anglicky .A pokud se naučíte pár základních slovíček gruzínsky,budete se zde cítit jako doma a místní Vás zde rádi uvidí.A při debatách s nimi možná získáte i trochu jiný pohled na svět.Bonusem k poznávání místních památek a přírody je zde příjemné lenošení u Černého moře na pobřeží proslulé riviéry. Prostě Gruzie Vám má co nabídnout a s námi do ní můžete vyrazit ať už za památkami, poznáním a lehkou turistikou, či především do hor. První z pohodových týdnů Vám nabízí malebný kout Velkého Kavkazu - Svanetii.

Program:

1. - 2.den:
odlet z ČR do TBILISI. Přílet do TBILISI, po zastávce v centru hlavního města přesun do střediska GUDAURI (2 000 m).

3. den:
sjedeme do údolí řeky Tegri a ze STEPANCMINDI vystoupáme ke kostelíku Sv. Trojice, který je jedním ze symbolů Gruzie, a po travnatých stráních a srázech budeme šplhat i mnohem výše pod dohledem majestátní hory KAZBEK (5 055 m).

4. den:
navštívíme údolí TRUSO. To skrývá nespočet minerálních pramenů, které vytvářejí travertinové náteky a hráze a jejich barevná koryta protkávají široké údolí. Jezírko Abano, probublávané podzemními plyny, upomíná na sopečnou aktivitu v kraji. Dalšími cíli našeho pohodového dne mohou být odlehlý klášter ABANO, rozpadlé vodní mlýnky ve vsi KETRISI, pobořená pevnost ZAKAGORI a pohraniční posádka dávající tušit blízkost osetínské hranice.

5. den:
přesuneme se z oblasti KAZBEKU do TUŠETIE. Cestou do vinařské KACHETIE navštívíme pevnost ANANURI u ŽINVALSKÉ PŘEHRADY. Jednou z nejdivočejších cest světa se přes sedlo ABANO (2 926 m) dopravíme do OMALA (2 071 m).

6. den:
ze sedla nad Omalem vyrazíme na turu po hřebeni Pirikita turistickou stezkou s nádhernými výhledy na hraniční hřebeny s ledovci, s leteckým pohledem do údolí na vesnici Dartlo zpět přes nejvýše ležící gruzínskou osadu BOCHORNA. V případě méně příznivého počasí se dovezeme k vesnici DARTLO. Vyšplháme k osadě KVAVLO a před vesnicí DANO se údolím PIRIKITA vrátíme zpět do DARTLA.

7. den:
přes ostře zaříznuté údolí řeky PIRIKITA dojedeme ke vsi SHENAKO s kostelem sv. Jiří. Pěšky se pozvolnou cestou dostaneme až k odlehlé vsi DIKLO a k rozpadlé pevnosti DZVELI DIKLO. Odměnou nám budou pohledy do údolí řeky ANDI KOISU a na hranici s DAGESTÁNEM.

8. den:
návrat do KACHETIE jedinou přístupovou cestou, klášter ALAVERDY a přesun na krátký nocleh do TBILISI.

9. den:
odlet z TBILISI a návrat do ČR.

Fotogalerie