Francie - Alsasko na kole - vinná stezka* ***

Dejte vědět svým přátelům:

od 9 490 Kč

Popis


Poloha:

FrancieFrancii navštěvují milióny turistů z celého světa. Přitahuje je nejen krása krajiny, divy přírody a historické i umělecké památky,vyhlášená kuchyně vč.sýrů a vína, ale i celkový postoj místních obyvatel k životu - art de vivre, tedy umění žít.Zahrnuje nejen území v západní Evropě, ale i tzv.zámořské departementy jako např.Réunion, Martinik a Guadeloupe. Nejdelší hranice, přes 600 km, má na jihu se Španělskem, kde sousedí i s Andorrou. Na severu hraničí s Belgií a Lucemburskem, na východě s Německem a Švýcarskem a na jihovýchodě s Itálií.Převážně rovinatá krajina, zejména na severu a západě, tvoří 2/3 celkové plochy. Roviny a pahorkatiny se pozvolna mění na horská pásma zejména na východě a jihu země. Nejvyšším pohořím jsou Alpy, masiv, který se táhne na východ od údolí Rhony až k hranicím s Itálií. Nejvyšší a nejvíce navštěvované jsou Savojské Alpy s vrcholem Mont Blanc, 4.810 m.n.m. Alpy jsou bohaté na ledovce, rozeklané skalní masivy střídají ojedinělé skalní věže, úzké soutěsky a prudké řeky. Krajina se pozvolna proměňuje, na jihu Přímořské Alpy jsou převážně vápencového původu a bohaté na vegetaci. Nejznámějším vrcholem je Mont Ventoux s 1.909 m.n.m.Geologicky mladším pohořím jsou Pyreneje , které tvoří přirozenou hranici na jihu země se Španělskem a Andorrou. Jeho vrcholky na francouzské straně jsou nižší, nejvyšší, Pico de Anetto se svými 3.404 m.n.m je na španělské straně. Střední část je až 140 km široká. Zachovaly se zde i menší ledovce, jezera a ledovcové kary, z nichž nejnavštěvovanější je Cirque de Gavarnie.Ze zmínku stojí i Centrální masiv, Francouzské středohoří, původem vulkanické pohoří z období třetihor, kde většina vrcholů jsou vyhaslé sopky. Rozkládá se ve střední a jižní Francii na západ od řeky Rhony. Nejvyšším vrcholem je Puy de Sancy s 1.886 m.n.m.Vogézy, horské pásmo, které se nalézá převážně v Alsasku a Lotrinsku na západ od údolí Rýna. Severní Vogézy jsou pískovcové, většinou zalesněné (jedle, buky, javory). Ve vyšších Jižních Vogézách se vyskytují i stopy po ledovcích. Jsou zde morény, velké balvany a hladké skály převážně ze žuly. Nejdelší řekou, s tokem přes jeden tisíc km, je Loira. Následuje Seina, Rhona s nejvyšším průtokem a Garonna.. Z celkové délky Rýna 1320 km připadá na území Francie jen 150 km.Pobřeží, 7 tisíc kilometrů dlouhé, zahrnuje Severní moře, kanál La Manche, Atlantický oceán na západě a Středozemní moře na jihu země. Zejména blízkost Atlantického oceánu ovlivňuje podnebí na většině území na západě, směrem ke středu a na východě přechází v kontinentální. Na jihu vládne příjemné, typicky středomořské podnebí. Některé další zajímavé turistické regiony Francie:Provence, Bretaň, Normandie, Alsasko, Burgunsko, Languedoc – Roussillon, Pyreneje, Francouzské Alpy,

Program:

1. - 2.den:
odjezd v pozdních večerních hodinách, noční přejezd do městečka EGUISHEIM; výlet zvlněným pohořím mezi vinicemi do Rouffachu nebo Cesta pěti hradů (Route des cinq Châteaux), jedno z nejkrásnějších měst Alsaska – COLMAR, centrum s radnicí a muzeum UNTERLINDEN, dojezd do hotelu (50 km).

3. den:
autobusem na horu SV. ODILY - unikátní výhled na okolní krajinu, léčivá studánka, tajemná Pohanská zeď, na kole do kouzelného městečka OBERNAI, Rosheim s nejstaršími domy v Alsasku a nejkrásnějším románským kostelem, MOHLSHEIM se středověkým jádrem, ale také kolébka vozů Bugatti (50 km); naložení kol v Traenheimu a ochutnávka vín v LA CAVE DU ROI DAGOBERT.

4. den:
autobusem na hrad HAUT KOENIGSBOURG, vyložení kol a sjezd do SÉLESTATU, středověká městečka Riquewihr a Ribeauvillé, vinicemi do HUNAWIHRU (opevněný kostel a chovná stanice čápů), zakončení v rodišti Alberta Schweizera – KAYSERSBERGU (50 km).

5. - 6. den:
autobusem do sedla BONHOMME (949 m), na kole po hřebenové silničce budované za 1. světové války, mezi lesy a pastvinami VOGÉZ, dojezd do hotelu (65 km) nebo nejkrásnější cyklostezka jižního Německa – vinařská oblast KAISERSTUHL (46 km), večerní odjezd domů, návrat následující den v brzkých ranních hodinách.

Fakultativní výlety:
ochutnávka vín ve vinařství La Cave du Roi Dagobert - asi 10 EUR/os. (ochutnávka 5 druhů vín, 1 láhev 0,7l vína jako dárek), prohlídka hradu Haut Koenigsbourg - při skupině nad 20 osob cena asi 7 EUR/os.

Náročnost programu
asfalt, mírně zvlněný profil, u programu 5. dne při variantě do oblasti Vogéz náročnost 2, skupina 25 - 44 osob.Fakultativní služby:ochutnávka vín ve vinařství La Cave du Roi Dagobert - asi 10 EUR/os. (ochutnávka 5 druhů vín, 1 láhev 0,7l vína jako dárek), prohlídka hradu Haut Koenigsbourg - při skupině nad 20 osob cena asi 7 EUR/os.

Fotogalerie